System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

Onboarding – 5 najczęstszych wpadek przy przyjmowaniu nowych pracowników

Jak zareaguje pracownik, który po przyjściu do pracy pierwszego dnia dowie się, że nie ma jeszcze dla niego komputera?
Czy zachwyci się firmą czy może będzie odrobinkę rozczarowany? To, jakie wpadki najczęściej popełniają firmy w trakcie onboardingu jest naprawdę zaskakujące.

 

Co myśli sobie pracownik, któremu w procesie rekrutacji metaforycznie rozścielano czerwony dywan pod nogami starając się przekonać go, że decyzja o zmianie pracy będzie najlepszą decyzją jego życia, kiedy po przyjściu po raz pierwszy do biura okazuje się, że nic nie jest gotowe na jego przyjście?

Jego komputer nie dojechał jeszcze ze sklepu, połowa działu jest na urlopie, a drugą połowę goni dealine, wiec nikt nie ma czasu nawet się z nim przywitać. A no i w zasadzie to co mógłby zrobić w pierwszy dzień to skręcić sobie biurko, bo nie było komu zająć się tą drobnostką.

Czy wróci do domu i powie partnerowi Ależ jestem zachwycony! Firma jest świetna, ludzie mili. Wszyscy się mną zajęli – czuję, że to dobre miejsce dla mnie! czy może Nie uwierzysz jaki mają tam bałagan. Nic nie gotowe, nikt nie ma czasu, nikt nic nie wie. Komputera nie ma, dali mi jakieś papiery do czytania. Dobrze, że się ktoś zlitował i mi pokazał gdzie jest łazienka. No masakra. Co ja najlepszego zrobiłem z tą zmianą pracy!

Ponad połowa (54%) pracowników doświadczyła przynajmniej jednej z poniższych wpadek ze strony firmy w pierwszych dniach pracy*:

 33% – brak zaplecza technologicznego (adresu mailowego, dostępów)

Przygotowanie przez firmę dostępów, jeśli zostanie właściwie oprocedurowane, może zająć zaledwie kilkanaście minut. Dla pracownika fakt, iż wszystko jest przygotowane – ma swój adres mailowy, listę postrzebnych dostępów i haseł jest dowodem na to, że firma się przygotowała. Poza tym, może szybciej zacząć się wdrażać i poznawać wykorzystywane narzędzia.

22% nowych pracowników nie miało komputera, biurka, telefonu i innych niezbędnych w codziennej pracy narzędzi

Dla pracownika, który jest w firmie pierwszy dzień i nie ma co ze sobą zrobić, bo nie ma nawet gdzie siedzieć, firma jawi się jako niezorganizowana i choatyczna.

16% nie otrzymało żadnych wytycznych dotyczących zasad pracy

Brak sformalizowania zasad pracy – np. w formie podręcznika (Employee Handbook) powoduje, że pracownik zdobywa wiedzę nieformalnie. W efekcie będzie popełniał błędy, bo taka przekazywana nieformalnie wiedza zawiera luki i nieścisłości.

15% nie zostało przedstawionych współpracownikom

Brak oficjalnego zapoznania utrudnia budowanie relacji i sprawia, że firma postrzegana jest jako miejsce nieprzyjazne, nie budujące relacji między pracownikami.

14% nie zostało oprowadzonych po biurze

Każdy pracownik w końcu nauczy się tego, gdzie jest ksero, kuchnia i toaleta. Niemniej jednak oficjalne oprowadzenie sprawia, że pracownik czuje się mile widziany i szybciej oswaja się z nowym miejscem.

Onboarding pracownika nie zaczyna się w momencie pojawienia się pracownika na szkoleniu wstępnym, ale w chwili, kiedy pracownik decyduje się przyjąć ofertę zatrudnienia. Każda interakcja z pracodawcą, która od tego momentu będzie miała miejsce, buduje w pracowniku obraz firmy i wpływa na jego emocjonalny stosunek do niej. Każda wpadka sprawia, że zaangażowanie pracownika topnieje.

*Badania przeprowadzone przez OfficeTeam / Robert Half roberthalf.com/officeteam/blog/the-managers-checklist-for-onboarding-new-hires

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link