System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

Co jest ważne dla księgowego, kiedy szuka pracy?

O księgowego trzeba dbać. I to nie tylko wtedy, kiedy jest Dzień Księgowego, który przypada właśnie DZIŚ! Dobry księgowy to w każdej firmie skarb. A czy wiesz, co jest ważne dla księgowych kiedy szukają pracy? Na co w ramach rekrutacji zwracają uwagę? Jak ściągnąć do swojej firmy najlepszego księgowego?  Z okazji Dnia Księgowego, kilka porad dla rekruterów!

Rekrutacja księgowych – najważniejsze czynniki wyboru pracodawcy

Co może skusić księgowego by wysłał aplikację właśnie do Twojej firmy? Według raportu firmy Robert Half i AICPA, najważniejsze dla księgowych są:

  • Wysokość wynagrodzenia podstawowego – 76%,
  • Możliwość godzenia życia zawodowego z prywatnym (work – life balance) – 55% (przy czym najmocniej interesuje to księgowych poniżej 44 roku życia. Dla starszych, bardziej liczy się zakres obowiązków),
  • Możliwości rozwoju kariery – 37% (najważniejsza dla pracowników dużych firm. Dla mniejszych mocniej liczą się dodatki pozapłacowe),
  • Kultura organizacji i jej wartości – 30%,
  • Konkretne zadania, które księgowy będzie wykonywał – 28%.

Dlaczego księgowi zmieniają pracę?

Okazuje się, że stagnacja bywa dla księgowych zabójcza. I nie chodzi tu jedynie o brak bycia na bieżąco z przepisami, ale bardziej o poczucie osobistego rozwoju własnej kariery.

  • 31% ankietowanych księgowych deklaruje, że lubi swoje stanowisko, ale potrzebuje projektów dających większe wyzwania,
  • 29% chciałoby zostać kierownikami (co jest o tyle kłopotliwe, że przecież nie może być tak, by jeden kierownik przypadał na dwóch podwładnych, zatem część z księgowych niestety nie zrealizuje swoich ambicji),
  • 18% chce przejść do działu kontrolingu lub audytu,
  • 8% chce zostać w firmie, ale w innym oddziale bądź dziale,

W sumie, zaledwie 5% badanych księgowych uznało, że w zasadzie to na tyle lubi swoją pracę, że nie skuszą ich żadne awanse ani profity. 5% to niezbyt wiele prawda?

Jak zatem zrekrutować świetnego księgowego? Odpowiadając na oczekiwania kandydatów i jasno precyzując te informacje w treści ogłoszenia rekrutacyjnego, które wystarczy później szeroko dystrybuować (a jeśli macie system tomHRM, to zrobicie to kilkoma klikami myszki).

A co zatrzymuje rotację księgowych?

Pomocne okazuje się:

  • Posiadanie wspierającego szefa (ważne dla 21% księgowych)
  • Sympatyczni współpracownicy (16%),
  • Możliwość pracy w elastycznych godzinach (15%),
  • Dobre dodatki pozapłacowe (13%),
  • Zadania dające wyzwania (12%).

Osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy na temat rekrutacyjnych i zawodowych potrzeb księgowych odsyłamy do strony  roberthalf.com/workplace-research/aicpa-retention-strategies

Źródło danych: THE PEOPLE PUZZLE Building and Retaining a Talented Accounting and Finance Team – Robert Half.

fot.:Designed by Freepik