System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · System HR

3 nietypowe wzory maili od rekruterów, które poprawiają Candidate Experience

Czy wiesz, że korzystając z systemu rekrutacyjnego tomHRM możesz przygotować wzory wiadomości e-mail, które poprawią kontakt z kandydatem i pozytywnie wpłyną na jego wrażenia z rekrutacji? Jakie maile warto opracować by wywołać efekt WOW?

1. Mail do kandydata z zaproszeniem do komunikacji po wysłaniu CV

Coraz mniej firm oczekuje od kandydatów standardowego listu motywacyjnego. Trudno się dziwić – od dawna nie spełnia on swoich funkcji i jest często pisany sztampowo. Zamiast prosić o LM, który część kandydatów zniechęci od przesłania CV, a część skłoni do wysyłki pełnego banałów dokumentu, lepiej przygotować mail, który zostanie wysłany w odpowiedzi na przesłane CV.

W takiej wiadomości, można dopytać kandydata np. o to:

  • dlaczego chce pracować w naszej firmie,
  • jakie konkretne umiejętności odpowiadające oczekiwaniom z CV posiada, a czego jeszcze mu – jego zdaniem – brakuje,
  • co ostatnio przeczytał związanego z branżą.

Taki mail może być elementem selekcji. Kandydat, który na niego nie odpowie, najwyraźniej nie był dość zmotywowany do tego, by u nas pracować.

Konieczność autorefleksji kandydata nad posiadanymi kompetencjami, może też pokazać mu, że nie posiada jednak odpowiednich kwalifikacji.

Na końcu maila warto również zaprosić kandydata do dyskusji i dopytać jego pytania i wrażenia. Ciekawym pomysłem może być również przekazanie materiałów o firmie niedostępnych publicznie – np. nagrania pokazującego wnętrze biura czy wypowiedzi kilku pracowników (np. szefa zespołu do którego prowadzona jest rekrutacja).

System ATS

Efektywna rekrutacja. Automatyzacja pracy.
Candidate experience. Własna strona kariera

Poznaj szczegóły

Jak taki mail poprawia Candidate Experience? Po pierwsze od razu daje kandydatowi jasną informację, że otrzymaliśmy jego CV. Po drugie, przekazuje mu inicjatywę, umożliwiając zaprezentowanie siebie w łatwiejszy (niż w standardowym LM) sposób. Po trzecie sprawia, że dzięki dostępowi do dodatkowej wiedzy i zadbaniu o to, by już na tym etapie kandydat otrzymał dużo informacji o firmie, kandydat czuje się wyjątkowy i zaopiekowany.

2. Mail przygotowujący na spotkanie rekrutacyjne

Wysyłanie potwierdzenia spotkania rekrutacyjnego jest już niemalże standardem. Do takiej wiadomości można dołączyć mapkę z dojazdem, informacje o parkingu, nazwisko i numer telefonu rekrutera, informacje kto będzie na spotkaniu, jak należy się ubrać itd.

Można też pójść krok dalej i przygotować wiadomość, która pomoże kandydatowi lepiej przygotować się merytorycznie do spotkania rekrutacyjnego. W jaki sposób? Np odsyłając go do naszej strony kariery i informacji o firmie czy podając wprost kilka pytań, które będziemy chcieli zadać.

Czy takie przygotowanie kandydata to dobry pomysł? Wielu rekruterów będzie uważać, że kandydata lepiej wziąć „z zaskoczenia”. Tak naprawdę jednak, przygotowanie takich informacji daje nam:

  • redukcję stresu u kandydata, który będąc bardziej przygotowany na to, co będzie się działo, mniej czasu potrzebuje na to, by się rozluźnić i szczerze odpowiadać na pytania,
  • test na to, że kandydat umie stosować się do poleceń i czy był na tyle zmotywowany, by mając gotowe informacje, zastosować się do procedury.

A na zaskakujące kandydata pytania i tak przyjdzie czas.

3. Mail do kandydata z podziękowaniem za udział w spotkaniu rekrutacyjnym

W USA istnieje zwyczaj wysyłania przez kandydatów podziękowań za zaproszenie i przeprowadzenie rozmowy. A gdyby tak odwrócić sytuację i podziękować kandydatowi za to, że przyszedł?

Wielu rekruterów zauważa rosnącą ilość „pustych” spotkań rekrutacyjnych. Kandydaci nie przychodzą na umówione spotkania i nawet nie zadają sobie trudu, by je odwołać. Podziękowanie za to, że kandydat dotarł na spotkanie to miły gest, który na pewno zostanie mu w pamięci.

Przy okazji, w mailu można podać przewidywaną datę przekazania informacji o dalszym etapie rekrutacji. Kandydat, który otrzyma takiego maila, nawet jeśli później zostanie odrzucony w procesie rekrutacji, będzie na pewno firmę wspominał milej.

Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły na nietypowe maile automatyczne do kandydatów, zapraszamy do dzielenia się nimi na FB.

fot.:Designed by Freepik

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link