quora
System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

6 elementów, które warto umieścić w ogłoszeniu o pracę

Ogłoszenie_o_prace_elementy

Skuteczna oferta pracy – co warto w niej umieścić?

Kilka prostych tricków w ogłoszeniu o pracę może znacząco wpłynąć na pozytywny wizerunek pracodawcy i zwiększyć ilość adekwatnych do oczekiwań pracodawcy CV.

Konkret

Im większy, tym lepiej. Kandydaci skanują wzrokiem ogłoszenia. Oglądają je na urządzeniach mobilnych. Oczekują szybkiej, klarownej informacji. Na zdania w stylu „W związku z intensywnym rozwojem” oraz „Jesteśmy jedną z najszybciej rozwijających się firm w Europie Wschodniej i wiodącym dostawcą prestiżowych rozwiązań internetowych, które bla bla bla bla… kandydat już przeskrolował ogłoszenie niżej i zajął się czytaniem informacji o warunkach pracy i wymaganiach na stanowisku.

Niepotrzebne informacje to:

 • Przydługawy wstęp opisujący firmę (umieść tylko tyle informacji by 3 sekundy wystarczyły, by je przeczytać),
 • Dodatkowe słowa i zadania „zapychające” – np.: Do naszego zespołu poszukujemy, Poszukujemy kandydatów do pracy w naszej firmie, W związku z wakatem na stanowisku, poszukujemy,  (to chyba oczywiste, skoro umieszczacie ogłoszenie),
 • Ogólne elementy oferty (miła atmosfera pracy).

 

Dokładne miejsce pracy / warunki dojazdu

Polacy spędzają w dojazdach do pracy (i głównie w korkach) coraz więcej czasu. W efekcie rośnie liczba osób, dla których lokalizacja biura zaczyna mieć kluczowe znaczenie przy wyborze oferty pracy. Umieszczenie informacji o lokalizacji już na poziomie ogłoszenia rekrutacyjnego) może pomóc w dotarciu do kandydatów mieszkających blisko i zachęcić do zwrócenia większej uwagi na treść ogłoszenia.

Jednocześnie, redukujemy ilość odsłon ogłoszenia, które nie przekładają się na zainteresowanie ofertą (kandydat znajduje ogłoszenie, sprawdza lokalizację firmy, rezygnuje z wysłania CV).

Linki i ikony

Mamy XXI wiek i technologie pod palcami – korzystaj z niej – umieszczaj linki do własnej strony i filmów, embeduj animacje i grafiki. Dbaj o jak najbardziej efektywne przekazanie informacji kandydatowi.

*zdjęcie pochodzi z oferty firmy Luxoft Poland

Informacje o procesie rekrutacyjnym

Konkretnie i na temat – ile jest etapów, jakie, z kim i jak długo trwać będzie proces rekrutacji. To coś, co robi na razie bardzo mało firm, a co buduje zaufanie kandydata już od samego początku. Wystarczy napisać:

Proces rekrutacyjny:

 • Etap1 – weryfikacja CV – do 30.01.2018
 • Etap 2 – spotkanie z Managerem Działu i Specjalistą ds. rekrutacji  (między 20.01 a 14.02.2018)
 • Etap 3. Case study do wykonania w domu + spotkanie z Managerem Działu (do 28.02.2018)

Prośba o przekazanie ogłoszenia dalej

Jedna linijka, a może pomóc:

If you are not currently looking for a project, but might know someone who would be interested, we would greatly appreciate it if you would pass along this offer.

Widełki płacowe

W Polsce niezwykle niepopularne rozwiązanie, które dopiero od niedawna jest stosowane w firmach z obszaru IT. Nawet jednak jeśli Twoja firma działa w innej branży, to też warto rozważyć umieszczenie widełek, ponieważ:

 • Możesz przyciągnąć osoby, dla których twoje wynagrodzenie jest atrakcyjne,
 • Nie marnujesz czasu na osoby, na które i tak nie będzie cię stać,
 • Budujesz wizerunek firmy transparentnej i uczciwej,

Oczywiście, nie warto umieszczać widełek jeśli:

 • Płacisz mniej niż konkurencja i nie masz innych benefitów, które mogłyby to zastąpić,
 • Twoi obecni pracownicy są wynagradzani poniżej średniej rynkowej i ujawniając proponowane wynagrodzenie ryzykujesz odejście starej kadry,
 • Jesteś rozliczany w firmie za ilość otrzymanych CV a nie ich jakość 😊 (choć jeśli widełki będą duże, to dostaniesz sporo CV od osób nie spełniających kryteriów).

Umieszczając widełki (zwłaszcza jeśli są wysokie) zadbaj o bardzo konkretną komunikację wymagań, by nie dostać dużej ilości CV nie spełniających kryteriów.

fot.:Designed by Freepik
Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony znajdziesz w Polityce prywatności.
OK
By using this website , you agree to our policy privacy
Close

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link