quora
System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

Co to jest system ATS?

System ATS

Elektroniczny system do rekrutacji pracowników to narzędzie, które wspiera pracę osób zajmujących się rekrutacją. Pozwala im szybciej i bardziej efektywnie pozyskiwać nowych pracowników. Oszczędza czas i pieniądze.

Program do rekrutacji – nieco historii

system ATS pochodzi z języka angielskiego – Applicant Tracking System czyli System Śledzenia Aplikacji i jest związana z ich pierwszymi funkcjonalnościami, które polegały na możliwości zeskanowania CV kandydata i umieszczenia go w systemie w wersji elektronicznej. System umożliwiał przeszukiwanie bazy i wyszukiwanie kandydatów według zadanych kryteriów.

Pierwsze oprogramowanie do rekrutacji pojawiło się w 1998 roku. W porównaniu do tych pierwszych systemów technologia rekrutacji posunęła się przez te 20 lat bardzo mocno. Dziś możliwości parsowania (odczytywania danych ) z CV oraz umieszczania ich w bazie kandydatów to zaledwie mała część funkcjonalności, z których może korzystać rekruter.

Początkowo programy do rekrutacji były sprzedawane w wersji tzw. pudełkowej (oprogramowanie enterprise). Takie programy do rekrutacji są idealnie dopasowane do potrzeb firmy, ale w związku z szybko rozwijającą się technologią dość szybko się starzeją, a ich aktualizacje są kosztowne. Wraz z pojawieniem się oprogramowania typu SaaS (sprzedawanym jako usługa w formie abonamentu), wiele firm zdecydowało się prowadzić rekrutację z pomocą systemu online w abonamencie.

System ATS

Efektywna rekrutacja. Automatyzacja pracy.
Candidate experience ? Własna strona kariera

Poznaj szczegóły

Jak działa aplikacja do rekrutacji?

Krok 1 Tworzenie i gromadzenie bazy kandydatów

Podstawową funkcją jest zbieranie na jednej platformie CV kandydatów. Niezależnie od tego gdzie kandydaci znajdą ogłoszenie i w jaki sposób będą aplikować, wszystkie CV znajdą się w jednym miejscu. System je parsuje (przetwarza na wersje elektroniczną) oraz umożliwia dodatkową obróbkę (np. dodawanie tagów, opisów, ocen, opinii).

Krok 2 Zarządzanie projektem rekrutacyjnym

System do rekrutacji pozwala zaprojektować cały proces pozyskiwania pracownika (podzielić go na etapy) i prowadzić pełną komunikację z kandydatem poprzez platformę.

Tworzenie ogłoszeń rekrutacyjnych na platformie ułatwia ich dystrybucję i monitoring skuteczności poszczególnych kanałów rekrutacji. Dzięki możliwości tworzenia formularzy rekrutacyjnych i testów można łatwiej i szybciej przeprowadzić automatyczną (bądź ręczną) selekcję kandydatów.

Sercem ATS jest komunikacja. Aplikacje dla rekrutacji pracowników wyposażone są w możliwość wysyłania powiadomień automatycznych, prowadzenia kalendarza rekrutacji (spotkań, telefonów), wysyłanie SMS do kandydatów, prowadzenia komunikacji mailowej. Szablony z możliwością personalizacji i automatyczne mailingi w znaczący sposób przyspieszają pracę, a rekruter unika konieczności realizacji powtarzalnych zadań i nie traci na nie czasu.

Monitoring zdarzeń sprawia, że każdy rekruter biorący udział w projekcie jest w stanie w każdej chwili sprawdzić na jakim etapie jest rekrutacja, czy kandydaci otrzymali wszystkie potrzebne informacje, jak przebiega proces, ile jeszcze może potrwać.

Krok 3 Raportowanie

Zaawansowana analityka systemu do rekrutacji to łatwość mierzenia KPI w rekrutacji i wprowadzania oszczędności. W tomHRM możesz mierzyć:

 • Efektywność źródeł pozyskiwania kandydatów,
 • Skuteczność procesu rekrutacji,
 • Średni czas rekrutacji,
 • Powody odrzucenia kandydatów / ofert pracy,
 • Obłożenie rekruterów i wiele innych zmiennych.

Praca w oparciu o system do rekrutacji ATS to również łatwość zarządzania systemem zgód RODO od kandydatów.

Czy firmom faktycznie przydaje się software do rekrutacji?

O tym, czy warto drożyć system rekrutacyjny niech poświadczy kilka statystyk:

 • 491 firm z listy Fortune 500 największych firm używa ATS (dane 06.2018 r)
 • W USA ATS używa 75% firm (95% dużych firm i 50% firm średnich),
 • 86% rekruterów, którzy zaczęli pracować wykorzystując ATS uważa, że rekrutują szybciej[i],
 • 78% uważa, że poprawiła się jakość kandydatów, których zatrudniają,
 • 75% rekruterów uważa, że ATS pozwolił im zmniejszyć ilość czasu poświęcaną na nieproduktywne, powtarzalne zadania,
 • Zdaniem rekruterów wdrożenie systemu do rekrutacji pozwala zwiększyć ilość obsadzonych stanowisk miesięcznie o 10%.

Czy system rekrutacyjny ATS się opłaca?

Jeśli prowadzisz do 10 projektów rekrutacyjnych miesięcznie, to koszt systemu ATS wyniesie 3840 zł rocznie. To mniej niż miesięczne wynagrodzenie asystenta ds. rekrutacji. A ATS potrafi znacznie więcej niż asystent!

[i] GetApp survey 2018

Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony znajdziesz w Polityce prywatności.
OK
By using this website , you agree to our policy privacy
Close

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link