quora
System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

Jak przyciągnąć talent do firmy?

5 sposobów inspirowanych marketingiem

Real Time Marketing  i targetowanie behawioralne w Employer Brandingu

Dla każdego Employer Brandingowca, tradycyjny marketing to źródło nieustających inspiracji. To, co sprzedaje produkt, może też sprzedać pracodawcę. Trzeba tylko mieć pomysł na wykorzystanie już istniejących narzędzi. Dziś 5 pomysłów do wykorzystania od zaraz.

Real Time Marketing w rekrutacji

To marketing, który wykorzystuje to, co aktualnie dzieje się w świecie rzeczywistym lub wirtualnym, nawiązując do tych wydarzeń włąsną reklamą. Przykładem, który na pewno znacie jest reklamaa torby IKEA wyśmiewająca torbę Balenciaga czy instrukcja jak uszyć płaszcz Johna Snowa (Games of Thrones).

Jak wykorzystać Real Time Marketing w Rekrutacji? Śledząc to, co dzieje się w naszym otoczeniu i odpowiednio reagując. Przykładowo – jeśli wiesz, że konkurencja zwolniła część pracowników, możesz opublikować w swoich kanałach społecznościowych zaproszenie do aplikowania kierowane do pracowników tej firmy. Jeśli w twoim mieście rozpoczęto remont ważnego węzła komunikacyjnego i wielu pracowników będzie mieć trudności z doatrciem do pracy, przygotuj mapkę alternatywnych dojazdów do twojej firmy.

Aby RTM zadziałał musi być szybki, aktualny i najlepiej zabawny. Taki content jest bardzo chętnie udostępniany przez pracowników (a nawet osoby niezwiązane z firmą).

Targetowanie reklamy rekrutacyjnej na podstawie zachowań w świecie rzeczywistym

Obok siedziby Twojej firmy znajduje się przystanek autobusowy.  Codziennie rano wysiadają na nim twoi pracownicy. Autobus nie jest jednak pusty. Wiezie inne osoby dalej. Może wśród nich jest kilku programistów? Dokładnie takich, jakich potrzebujesz? Marnują czas w autobusie, a przecież mogliby pracować bliżej domu i wysiąść już teraz. Ach, gdyby można było wysłać im wiadomość na telefon, że mogą przesłać swoje CV i skrócić dojazdy do pracy! Moment! Przecież można!

Dzięki wykorzystaniu technologii umożliwiającej wysłanie reklamy kontekstowej do konsumentów na podstawie ich zachowań w świecie rzeczywistym, możesz wysłać reklamę rekrutacyjną (przez Google Display Network, Facebook Advertisement czy inne sieci reklamowe) osobom, które codziennie przejeżdżają lub przechodzą obok twojego biura (albo np. robią zakupy w konkretnym sklepie). Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak to zrobić, skontaktuj się z Cluify.

Programatic adv

Personalizowane reklamy sterowane automatycznie to obecnie przyszłośc reklamy typu display, po który sięga coraz więcej reklamodawców. Dlaczego zatem nie wykorzystać technologii w marketingu rekrutacyjnym? Technologia programatic pozwala na kierowanie reklamy do konkretnych, spełniających określone warunki użytkowników, niezależnie od tego, gdzie ten użytkownik przebywa. Wykorzystywana w programatic technologia potrafi rozpoznać użytkownika (np. orientuje się, że ma do czynienia z mężczyzną w wieku 30-50 lat, zarabiającego powyżej średniej mieszkańca stolicy, zainteresowanego tematyką nowych technologii. Z analiz BIG Data wynika, że takie osoby często pracują w międzynarodowych korporacjach pełniąc stanowiska specjalistów i managerów. Kampania reklamowa agencji rekrutacyjnej specjalizującej się w stanowiskach managerskich będzie więc wyświetlana tylko takim odbiorcom).

Stories Instagram dla EB

Employer Brandingowe video jest już standardem. Informacje o firmie na Facebook również. Mało marek wykorzystuje jednak inne formaty platform społecznościowych. Tymczasem Instagram Stories to narzędzie, które jest wprost idealne do tego, by wykorzystać go w marketingu rekrutacyjnym i Employer Brandingu – na przykład tak jak za pomocą tradycyjnych zdjęć na Insta robi Verizon, pokazując swoich pracowników przy ich hobby!

Influencer marketing bazujący na pracownikach

Możliwe, że część twoich pracowników prowadzi bloga. Niekoniecznie musi to być blog na temat pracy. Może dotyczyć też prywatnych zainteresowań. Są jednak szanse, że osoba ta ma swoich followerów (a także, że są to osoby podobne do niej, bo tak z reguły buduje się grupa odbiorców). Możesz zatem poprosić pracownika o umożliwienie wykupu powierzchni na blogu na baner, reklamę bądź po prostu stworzenie posta o pracy.

Taka propozycja to z jednej strony opcja na docenienie tego, co pracownik robi poza firmą, a z drugiej możliwość dotarcia do ciekawej grupy potencjalnych kandydatów. Ważne jednak, by – jeśli chcesz swojego pracownika tratować jako influencera – zachować wszystkie standardy pracy z blogerami i vlogerami. Musisz też dać pracownikowi przestrzeń na odmowę współpracy.

Pamiętaj, że w system rekrutacyjny ATS tomHRM możesz wygenerować dowolną ilość linków do oferty pracy z twojej strony kariery i monitorować skuteczność różnych źródeł pozyskiwania kandydatów – również tych nietypowych jak blogi pracowników czy różne strony na których będziesz prezentować reklamę rekrutacyjną.

Przetestuj system do rekrutacji ATS

Usprawnij pracę i komunikację z kandydatami

Załóż konto testowe

 

fot.:Zaprojektowane przez Freepik
Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony znajdziesz w Polityce prywatności.
OK
By using this website , you agree to our policy privacy
Close

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link