System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

Reboarding pracownika – czyli o czym pamiętać, kiedy pracownik wraca

Jak prawidłowo przeprowadzić onboarding powracającego do firmy pracownika?
Powracający do firmy pracownik to coraz częstsze zjawisko, które z jednej strony wynika z kurczącego się rynku kandydatów, a z drugiej z większej otwartości pracodawców na zatrudnianie pracowników – bumerangów.

Według przeprowadzonych w 2015 roku badań przez Workforce Institute* wynika, że pracodawcy zmieniają swoje nastawienie do pracowników, którzy odeszli z firmy i chcieliby do niej powrócić. O ile ponad połowa badanych firm jeszcze kilka lat temu miała politykę niezatrudniania osób, którzy odeszli z firmy, dziś już 76% firm jest otwartych na re-zatrudnienie.

Wśród pracowników również zwiększa się ilość osób, którzy rozważaliby taką możliwość. Aż 46% pracowników z pokolenia Millenialsów wróciłoby „na stare śmieci”. Opcję taką rozważyłoby również 33% pracowników z pokolenia X.

Statystyki pokazują, że takie re-zatrudnienie zdarza się coraz częściej. Z wspomnianego badania wynika, że 85% rekruterów otrzymało przynajmniej jeden raz CV od byłego pracownika, a 40% z nich taką osobę zatrudniło ponownie.

Powrót pracownika do firmy  – najczęstsze powody

 • Dlaczego pracownicy wracają do firmy, z której zdecydowali się odejść? Najczęstsze powody to:
 • Rozczarowanie nową pracą,
 • Rozwój firmy macierzystej i nowe możliwości jakie stwarza,
 • Zmiana w obrębie kultury organizacji starej firmy – zwłaszcza w zakresie możliwości rozwoju ścieżki kariery oraz nowych benefitów, których poprzednio nie było,

Korzyści z zatrudnienia pracownika – bumerangu

 • 38% managerów i 33% HR-owców podkreśla, że ogromną korzyścią w zatrudnianiu pracowników powracających jest to, że już znają organizację i wiedzą czego się spodziewać,
 • 31% HR-wców zwraca uwagę na to, że powracający pracownik nie potrzebuje takiego przeszkolenia jak nowa osoba (co może okazać się zdradliwym przekonaniem jeśli nie wdroży się żadnego systemu reboardingu),
 • Zatrudnienie byłego pracownika podnosi morale wśród innych pracowników. To, że pracownik chciał wrócić oznacza, że firma jest dobrym miejscem do pracy, za którym się tęskni.

Reboarding – onboarding powracającego pracownika

Czy trzeba wdrażać do pracy pracownika, który powraca?

Wydawałoby się, że nie ma takiej potrzeby – przecież ta osoba już u nas pracowała. Wie, jak działamy, jakie mamy wartości, jak wykonuje się poszczególne zadania. Może siadać za biurkiem i pracować.

Czy faktycznie?

Niekoniecznie. Od jej odejścia w firmie mogły zajść zmiany – uruchomiono nowe procedury, wprowadzono nowe narzędzia. Zmieniła się lista klientów, kontrahentów. Przyjęto nowych pracowników, a część odeszło. Być może nawet przeobrażeniu uległa cała kultura organizacji.

Zakres zmian będzie w różnych firmach różny i często zależy również od czasu, jaki minął od momentu odejścia pracownika. Zawsze jednak coś się przez ten czas wydarzyło. Często to właśnie to, co się wydarzyło sprawia, że stary pracownik chce powrócić. Nawet jednak, jeśli obserwował on zmiany zachodzące w firmie, to ma do nich dostęp jedynie z zewnątrz. Dlatego konieczny jest reboarding, by mógł zobaczyć zmiany od wewnątrz.

Błędy reboardingu

 • Jego całkowity brak,
 • Pominięcie elementów związanych z kulturą organizacji (nawet jeśli niewiele się zmieniło, nie zaszkodzi przypomnieć pracownikowi o zasadach, wartościach i celach),
 • Pominięcie nowych systemów IT (które pracownik musi przyswoić na takim samym poziomie jak osoba po raz pierwszy wkraczająca do organizacji),
 • Zignorowanie aspektu personalnego – zapoznania pracownika z nowymi osobami w firmie. Ważne jest również to, by wyjaśnić nowym pracownikom, kim jest nasz „nowy – stary” pracownik. W przeciwnym razie mogą pojawić się plotki i niejasności. Podejrzenia o nepotyzm, niesprawiedliwe traktowanie, „kolesiostwo”.

Uwaga – reboarding warto przeprowadzić również w sytuacji, w której pracownik wprawdzie oficjalnie nie odszedł z firmy, ale nie był jej aktywnym pracownikiem przez dłuższy czas:

 • Przebywał na urlopie macierzyńskim i wychowawczym,
 • Miał dłuższy urlop bezpłatny,
 • Nie pracował ze względu na chorobę / rekonwalescencję
 • Pracował w innej placówce (np. innym oddziale, w innym mieście / kraju).

 

*Employee Engagement Series,  Workforce Institute Kronos Incorporated i WorkplaceTrends.com

fot.:Free Vector Graphics by vecteezy.com author:primozong

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link