System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

Zaległy urlop – do kiedy należy go wykorzystać?

Zaległy urlop do kiedy wykorzystać?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę zyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy; pracujący poniżej 10 lat otrzymują 20 dni urlopu do wykorzystania, a zatrudnieni więcej niż 10 lat (lub dokładnie 10) – 26 dni. Może się zdarzyć, że w którymś roku pracownik nie wykorzysta całości swojego urlopu.

Taki urlop nie przepada. Zamiast tego staje się urlopem zaległym, który należy wykorzystać. Do kiedy trzeba to zrobić? Czy urlop wypoczynkowy przepada? Sprawdź!

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop z poprzednich lat?

Odpowiedzi na pytanie, do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop, należy szukać wśród przepisów Kodeksu pracy. Wskazuje je art. 168. [Ostateczny termin udzielenia urlopu].

Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego;

Warto dodać, że pojęcie zaległego urlopu nie dotyczy urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 (czyli urlopu na żądanie). Wynika to z tego, że urlop na żądanie nie jest dodatkowym urlopem, a jedynie trybem, w jakim pracownik może złożyć wniosek o urlop. W każdym roku kalendarzowym pracownik może zgłosić urlop wypoczynkowy w trybie “na żądanie” 4 razy. Jeśli zatem w poprzednim roku wziął tylko 2 dni na żądanie, w kolejnym będzie mógł tym trybem zgłosić urlop wypoczynkowy również 4 razy.

Przykład: Janowi przysługuje 26 dni urlopu rocznie. W poprzednim roku wykorzystał 18 dni, z tego 2 zgłosił w trybie urlopu na żądanie. Na kolejny rok przejdzie mu 8 dni (26-18), będzie zatem miał do dyspozycji 34 dni urlopu wypoczynkowego (26 + zaległe 8 dni). O 4 dni będzie mógł wnioskować w trybie na żądanie (lub może też wykorzystać wszystkie 34 dni, nie korzystając z tego trybu).

Ile dni urlopu można przenieść na kolejny rok?

Co istotne, prawo nie ogranicza liczby dni urlopowych, które mogą przejść na kolejny rok – jeśli zatem pracownik z jakiegoś powodu nie wykorzysta całości swojego urlopu, to na kolejny rok może mu przejść nawet 20 czy 26 dni.

Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop z poprzedniej pracy?

Po rozwiązaniu umowy o pracę u jednego pracodawcy i podpisaniu nowej umowy w innej firmie, pracownik może:

  • otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop zaległy,
  • wykorzystać zaległy urlop przed ustaniem stosunku pracy.

Nie można przenieść zaległego urlopu z poprzedniego roku do nowego pracodawcy, o czym mówi o tym art. 171 § 1 Kodeksu pracy.

Po jakim czasie przepada zaległy urlop?

Urlop zaległy, patrząc od strony prawnej, nie przepada nigdy! Przepisy Kodeksu Pracy przewidują jednak przedawnienie roszczeń pracowniczych, co dotyczy również zaległego urlopu.

Roszczenia przedawniają się po 3 latach od kiedy stały się wymagalne (art. 291 Kodeksu pracy). W praktyce oznacza to, że kiedy mija termin, w którym pracodawca powinien udzielić pracownikowi zaległego urlopu (czyli 30 września kolejnego roku), zaczyna się bieg przedawnienia. Pracownik ma kolejne 3 lata na to, by zaległy urlop uzyskać (czyli może o niego wnioskować) lub otrzymać za niego ekwiwalent. Dopiero po tym okresie, roszczenie pracownika się przedawni (czyli w praktyce, z perspektywy pracownika urlop faktycznie przepadnie, bo pracownik nie może już o niego wnioskować).

 

Przykład:
Pani Anna w 2023 roku nie wykorzystała 5 dni swojego 20-dniowego urlopu wypoczynkowego. W 2024 roku będzie miała podstawowe 20 dni urlopu plus 5 dni urlopu zaległego. Maksymalnie 30 września 2024 roku powinna zacząć wykorzystywanie tych 5 dni. Jeśli tego nie zrobi, będzie mogła wnioskować o te 5 dni urlopu  jeszcze przez 3 lata, czyli do 30 września 2027 roku. Dopiero wówczas roszczenia wynikające ze stosunku pracy ulegną przedawnieniu i Pani Anna nie będzie mogła już wnioskować ani o te 5 dni urlopu, ani o ekwiwalent za nie. Warto zaznaczyć, że w takiej sytuacji pracodawca Pani Anny od dnia 1 października 2024 r. popełnia wykroczenie (bo nie udzielił urlopu w terminie) i naraża się na karę grzywny.

Zobacz również:
https://tomhrm.com/obieg-wniosku-urlopowego-wygladac/

Kara dla pracodawcy za niewykorzystanie zaległego urlopu  przez pracownika

Prawo pracy mówi również o konsekwencjach braku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnego obniżenia jego wymiaru (skrócenia liczby przysługujących dni w danym roku). Zapis ten dotyczy także urlopu zaległego. Jeśli któraś z tych dwóch sytuacji będzie miała miejsce, pracodawca może zostać ukarany karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Należy jednak rozróżniać nieudzielenie bądź skrócenie urlopu oraz urlop zaległy. O tym drugim mówimy w przypadku, w którym urlop wypoczynkowy nie zostanie wykorzystany w danym roku z przyczyny leżącej po stronie pracownika. Wówczas pracodawca nie musi obawiać się żadnych konsekwencji.

Przykład

Bartosz i Krzysztof mieli każdy po 5 dni zaległego urlopu. Pracodawca poprosił obu pracowników, by zrealizowali urlopy. Bartosz złożył wniosek o urlop w terminie 28.09- 02.10 i tym samym zrealizował zaległy urlop. Krzysztof odmówił złożenia wniosku o urlop. W takiej sytuacji  pracodawca nie podlega karze, bo nieudzielenie urlopu zaległego leży po stronie pracownika. Jeśli jednak dojdzie do rozwiązania stosunku pracy z Krzysztofem, jego pracodawca będzie mógł zmusić go do realizacji urlopu (lub zdecydować o wypłacie ekwiwalentu).

Co zrobić, kiedy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

W systemie tomHRM możesz w bardzo prosty sposób zarządzić taką sytuacją. Dzięki możliwości dodawania notatek i komentarzy do wniosków, możesz przechowywać informację na temat tego, że pracownikowi zaproponowano realizację zaległego urlopu, ale sam, świadomie odmówił. Nie możesz zmusić pracownika do wykorzystania urlopu, ale z systemem do urlopów tomHRM możesz uniknąć przykrych konsekwencji prawnych, jeśli pracownik nie zechce urlopu wykorzystać.

Sprawdź cenę systemu Urlopy lub załóż bezpłatne konto testowe!

Zabezpieczenie prawne przedawnienie urlopu

 

 

Przeczytaj również:

Jak poprawnie prowadzić dokumentację urlopową w 2024?

Kolejnym częstym dylematem kadrowców jest to, czy w planie urlopów należy uwzględnić urlop zaległy. Odpowiedź brzmi: tak, roczny plan urlopów powinien obejmować zarówno urlop za dany rok kalendarzowy (bieżący), jak i urlop zaległy. Podstawą prawną jest tutaj odpowiedź podsekretarza stanu Aliny Nowak w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 8918 w sprawie udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego z dnia 6 sierpnia 2020 roku:

„Wyrażam pogląd, że ustalenie terminu wykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego następuje w planie urlopów lub porozumieniu i obejmuje zarówno urlop za dany rok kalendarzowy jak i urlop zaległy.”

Jak wykorzystać zaległy urlop po powrocie z macierzyńskiego i rodzicielskiego?

Gdy pracownik wykorzystuje urlop macierzyński i/lub rodzicielski, nie traci prawa do urlopu wypoczynkowego. Urlopy związane z rodzicielstwem mogą trwać łącznie 13 miesięcy, czyli ponad rok. Jeśli zatem zatrudniona przejdzie na urlop macierzyński w połowie jednego roku i zakończy urlop rodzicielski w połowie kolejnego, to może mieć zaległy nawet cały urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku.

Zgodnie z art. 163. § 3. Kodeksu pracy, na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu [wypoczynkowego] bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko lub pracownika-innego członka najbliższej rodziny, o którym mowa w art. 1751. pkt 3., który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

Przeczytaj również:

Czy plan urlopów jest wiążący dla pracownika?

Jak wykorzystać zaległy urlop po zwolnieniu lekarskim?

Skierowanie pracownika na zaległy urlop może zostać przerwane zwolnieniem lekarskim. Jeśli zostanie wręczone pracodawcy przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego, to ten powinien zostać przesunięty minimum o liczbę dni, podczas których zatrudniony będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jeśli zostanie ono wydłużone, to urlop należy ponownie przełożyć.

Jeżeli z kolei zwolnienie lekarskie zostanie przyznane podczas urlopu wypoczynkowego, to przerywa ono bieg trwania tego urlopu. Nie ma tu znaczenia, czy pracownik realizuje urlop wypoczynkowy z bieżącego roku, czy niewykorzystany urlop z roku poprzedniego. Po powrocie ze zwolnienia lekarskiego pracownik nie może sam zdecydować o tym, że “dokańcza urlop”. Musi złożyć nowy wniosek o urlop,  Niewykorzystane przez pracownika dni urlopu wracają do limitu dni urlopowych pracownika, które ma do wykorzystania. Jednocześnie urlop zostaje skrócony o liczbę dni, które zatrudniony wykorzystał przed zachorowaniem.

Przykład
Maria w okresie 05-16 lutego złożyła wniosek o urlop. 10 dni zostało pobranych z puli zaległego urlopu z poprzedniego roku. 10 lutego Maria zachorowała i do końca planowanego urlopu przebywała na zwolnieniu lekarskim. Tym samym, Maria wykorzystała 5 dni zaległego urlopu, ale 5 dni, w czasie których była chora, wróciło do puli urlopu. Po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, Maria złożyła ponownie wniosek o urlop w terminie 18-22 marca, tym samym wykorzystując cały limit zaległego urlopu za poprzedni rok.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Pracownikom często wydaje się, że przysługuje im ekwiwalent za niewykorzystany urlop z zeszłego roku. Prawo nie przewiduje jednak takiej formy jego wykorzystania. Ekwiwalent za urlop dotyczy wyłącznie osób, które kończą współpracę z daną firmą przed wykorzystaniem całości swojego urlopu wypoczynkowego (zarówno bieżacego jak starego). To najpewniej właśnie ta sytuacja jest mylona z urlopem zaległym z zeszłego roku.

Zatem ekwiwalent za niewykorzystany urlop z poprzedniego roku kalendarzowego przysługiwałby tylko osobom, które kończąc współpracę z firmą mają nadal niewykorzystany, zaległy urlop z poprzedniego roku. W takiej sytuacji, jeśli tego urlopu do końca wypowiedzenia nie zrealizują, otrzymają za niego ekwiwalent.

Przykład

Barbara miała 5 dni zaległego urlopu (z puli 26 przysługujących jej dni. 30 kwietnia złożyła wypowiedzenie, a stosunek pracy rozwiąże się 31 maja. Pracodawca nie zgodził się na wykorzystanie urlopu w czasie wypowiedzenia, ldatego Barbara otrzyma w czerwcu ekwiwalent za 5 dni urlopu z poprzedniego roku oraz 11 dni z nowego roku (liczba dni urlopu proporcjonalnie za okres styczeń – maj).

Zautomatyzuj proces i zarządzanie urlopami w swojej firmie


Elektroniczne wnioski urlopoweZałóż darmowe konto

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link