System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

8 pomysłów na onboarding pracownika – jak to robią inni?

Skuteczny, aktywny onboarding pracownika to 54% wyższa produktywność u nowo zatrudnionych. W firmach posiadających ustrukturowany system onboardingu, aż 58% pracowników zostaje minimum 3 lata. Jak ONI to robią? Wybraliśmy dla was 8 najciekawszych naszym zdaniem przykładów pomysłowego onboardingu.

Zappos – 2000 – 4000$ za odejście z firmy

Zappos znany jest z wdrażania nieco niestandardowych technik HR-owych. Nie zawsze wszystko działa (zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z efektami wdrażania holokracji w Zappos), ale pomysł płacenia za rezygnację z zatrudnienia tym, którzy po przejściu szkoleń wstępnych nie czują się do końca OK, wydaje się być mocno sensowny.

Zappos wszystkich nowoprzyjętych pracowników kieruje na 5 tygodniowy, intensywny kurs obejmujący zarówno procedury stosowane w firmie jak i całą kulturę organizacji. Po szkoleniu, świeżo upieczeni pracownicy mają wybór. Albo zostają, albo (jeśli nie czują się w firmie wystarczająco dobrze) odchodzą z $2000 w kieszeni („premia” może wynieść nawet 4000$ w zależności od poziomu stanowiska). Program funkcjonuje od około 2010 roku a ofertę przyjmuje średnio 1% nowych pracowników.

Przetestuj aplikację do Onboardingu

Onboarding

Efektywnie wdrażaj nowych pracowników i przekazuj wiedzę.
Usprawniaj procesy.

Poznaj szczegóły

Valve – Podręcznik pracownika

Podręcznik pracownika Valve

Valve Software swoim nowym pracownikom wręcza egzemplarz podręcznika (Employee Handbook), który jest „Przewodnikiem dla nieustraszonych poszukiwaczy przygód, który powie CI co robić, kiedy nie ma nikogo obok, kto powie Ci co robić.” Employee handbook zawiera wszystkie niezbędne dla nowego pracownika informacje – od tego jak się zaklimatyzować w nowym miejscu pracy, przez informacje o firmie, kolegach i możliwościach – a wszystko w formie zabawnych opisów i schematów, komiksów. Jak wygląda Employee Handbook Valve możecie zobaczyć tu.

Joie De Vivre Hotels – świeże oko pracownika

W czasie onboardingu, pracownicy są zachęcani do tego, by jak najwięcej obserwować, krytykować i usprawniać. Managerowie firmy zakładają, że osoby już pracujące w hotelu, są przyzwyczajone do pewnych rozwiązań i zasad. Nowy pracownik, może popatrzeć na hotel jak jego typowy gość, który jest tam po raz pierwszy, a jego świeże spojrzenie może pozwolić na wniesienie wielu cennych uwag.

Poza tym, nowi pracownicy jeszcze nie wiedzą „kto jest kim” i komu nie wolno podpaść, dlatego znacznie łatwiej przychodzi im krytyka. Dzięki temu onboarding pracownika wspiera zarówno Employee Experience jak i Customer Experience.

FORUM Credit Union – Project FORUMway

W ramach onboardingu i uczenia nowych pracowników tego, jaki w firmie panuje dress code, bawią się oni w Projekt RORUMway, przypominający popularny program telewizyjny Project Runaway. Dostają manekiny, odzież i komponują odpowiednie zestawy do pracy (oraz na dni typu casual). Dzięki temu każdy uczy się zasad (i to nie tylko związanych z ubiorem, ale również komunikacji).

Briljent – poznaj kolegę swego bardziej niż siebie samego

Każdy nowy pracownik otrzymuje listę 15-20 bardzo nietypowych pytań, na które powinien szczerze odpowiedzieć. To, co napisze bądź nagra, jest publikowane w intranecie na specjalnym blogu „The Talk” i wszyscy pozostali pracownicy mogą się z tymi odpowiedziami zapoznać. Oczywiście nowa osoba może sięgnąć do archiwum, kiedy chce dowiedzieć się czegoś więcej o swoich kolegach z pracy.

Sterling Group – welcome cake

W Sterling Group na pierwszy dzień nowego pracownika cieszy się cały departament, bo … zamawia się wtedy tort powitalny i na ucztę zaproszeni są wszyscy obecni w firmie pracownicy. Nowy pracownik idzie też na lunch z managerem, a jego bezpośredni przełożony oprowadza go po całym biurze.

Pracownicy biurowi spędzają też dzień „w terenie” z jednym z kolegów, by wiedzieć jak wygląda praca przy akwizycji konkretnych firm czy spółek.

EventUp – nauka uczenia

Jayana Cooke z EventUp, podkreśla, że warto każdego pracownika zmienić w  tutora – czyli nauczyć ludzi pracujących w firmie, jak uczyć innych. Dzięki temu, pomoc nowemu pracownikowi może nieć każda osoba w firmie i każdy czuje się odpowiedzialny za jego rozwój.

Takie warsztaty z nauczania to również świetny pomysł na to, by zidentyfikować potencjalnych liderów, którzy będą mogli być w przyszłości odpowiedzialni za sukcesję.

Zestaw powitalny

Kilka przykładów zestawów powitalnych już publikowaliśmy na FB. Poniżej kilka dodatkowych inspiracji. Zestaw powitalny (zwany również New Job Survival Kit) to po prostu pudełko lub worek z różnymi wspaniałościami, które mogą przydać się pracownikom. Taki zestaw przygotować można z bardzo wielu rzeczy – warto przejrzeć kilka inspiracji (Mnóstwo znajdziecie na Pintrest).

fot. główna:Zaprojektowane przez Freepik

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link