System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

Jak napisać o pracy hybrydowej w ogłoszeniu o pracę?

Odpowiednie zakomunikowanie w ogłoszeniu o pracę tego, że w firmie i na danym stanowisku obowiązuje praca zdalna lub praca hybrydowa w określonym modelu, jest ważne zarówno z  perspektywy skuteczności ogłoszenia i całego procesu rekrutacji jak i z perspektywy Employer Brandingu.

Rekruterzy często informują w ogłoszeniach rekrutacyjnych tylko o tym, że na danym stanowisku lub w firmie obowiązuje praca hybrydowa. Kandydat wie zatem tylko tyle, że czasem będzie pracował w domu, a czasem w biurze.  Ale jak konkretnie będzie to wyglądać?  Ile dni powinien poświęcić na pracę stacjonarną? Czy praca hybrydowa w biurze będzie realizowana w konkretne dni? Czy dni pracy zdalnej można będzie dowolnie wybrać? Czy możliwości pracy obejmują jedynie pracę z własnego domu, czy np. można pracować z biura coworkingowego, a może jest pełna dowolność pracy na terenie całego kraju czy może nawet całego świata?

Dlaczego opis formy pracy hybrydowej w ogłoszeniu rekrutacyjnym jest tak ważny?

Przede wszystkim dlatego, że pozwala uniknąć sytuacji,  w której oferowane warunki pracy nie odpowiadają kandydatowi. Mówiąc wprost, podanie dokładnego opisu trybu pracy (modelu pracy hybrydowej) oszczędza czas kandydata i rekrutera oraz ułatwia dotarcie do odpowiednich osób.

Poświęcając czas na dokładny opis modelu pracy:

  • Zwiększasz szansę na to, że kandydat wysyłający CV rozumie i akceptuje oczekiwania pracodawcy dotyczące sposobu wykonywania pracy,

Przykład:
Anna i Wojtek opiekują się dwojgiem dzieci w opiece naprzemiennej. Dzieci spędzają tydzień u mamy i tydzień u taty. Annie łatwiej jest zarządzać odebraniem dzieci z przedszkola jeśli pracuje zdalnie, dlatego szuka pracy w pełni zdalnej, ale kiedy zobaczyła ogłoszenie o pracę firmy Acne LTD, w której proponowany jest model pracy hybrydowej week-by-week zrozumiała, że ta oferta pracy również jej odpowiada.

 

  • Zwiększasz zainteresowanie ofertą u tych osób, którym odpowiadają podane warunki pracy,

Przykład:
Krzysztof kocha podróże i możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi jest dla niego najważniejsza. Wie, że firm, które to umożliwiają, jest dość niewiele, dlatego jest w stanie obniżyć swoje oczekiwania finansowe lub zrezygnować z innych benefitów na rzecz pracy w firmie, która pozwoli mu realizować pasję. Będzie znacznie bardziej przywiązany  do firmy niż Zofia, która ceni sobie pracę z domu, ale mając rodzinę, nigdzie nie wyjeżdża na dłużej niż kilka dni i to, że firma umożliwia pracę z dowolnego miejsca, nie jest dla niej żadnym plusem.

 

  • Zmniejszasz liczbę aplikacji od osób, które chcą pracować w innym trybie,
Przykład:
Barbara ma psa z lękiem separacyjnym. Wspólnie z mężem starają się nie zostawiać psa na całe dnie samego. Mąż pracuje w trybie hybrydowym – trzy dni z domu, dwa z biura. Ma dowolność ustalania kiedy przyjdzie do pracy. Barbara szuka pracy, która pozwoli jej pracować z domu wtedy, kiedy męża w nim nie ma. Interesuje ją praca hybrydowa z maksymalnie trzema dniami pracy z biura w tygodniu. Dni mogą być ustalone na sztywno (split-week model). Nie interesuje jej praca w modelu hybrid week-by-week ani praca w trybie w pełni zdalnym, bo ceni sobie kontakt bezpośredni z kolegami z pracy.

 

  • Prezentujesz w ogłoszeniu kulturę organizacji i to, że firma jest transparentna, szczera i niczego nie ukrywa oraz nie pozostawia miejsca na niedomówienia.

UWAGA! Badania przeprowadzone przez Buckley i Phillips[i] pokazują, że realistyczny obraz pracy w ogłoszeniu rekrutacyjnym może prowadzić również do zmniejszenia liczby aplikacji od kandydatów. Przy błędnie ustawionych KPI w rekrutacji (np. liczbie aplikacji jako miernika skuteczności sourcera) może pojawić się tendencja, do ukrywania tych danych na temat pracy, które zmniejszyłyby zainteresowanie ofertą. W niektórych sytuacjach może również okazać się, że lepiej przyciągnąć większą pulę kandydatów i przekonać ich (lub zarząd) do zmiany modelu pracy.

Bezpłatny system do rekrutacji ATS

Jak firmy opisują modele pracy w swoich ogłoszeniach rekrutacyjnych?

Niestety większość firm, przynajmniej w Polsce, na etapie ogłoszenia rekrutacyjnego nie dostarcza w pełni wyczerpujących informacji na temat tego, jak będzie wyglądał tryb pracy kandydata po zatrudnieniu.

Mini analiza ponad 40 ogłoszeń rekrutacyjnych umieszczonych w sierpniu 2023 roku w dwóch popularnych portalach pracy pokazała, że firmy popełniają wiele błędów. Nagminne jest:

  • Brak określenia wymiaru pracy z domu vs z firmy w przypadku pracy hybrydowej,
  • Mieszanie pojęć (praca zdalna nie jest tym samym co praca mobilna / w terenie. Nie można tez za pracę zdalną uznać sytuacji, w której pracownik 1 raz w tygodniu musi być w biurze).
  • Oznaczania pracy jako zdalnej, podczas gdy zdalna jest jedynie rekrutacja,
  • Oznaczanie pracy jako zdalnej, mimo iż oferowana praca jest pracą hybrydową,
  • Opis pracy hybrydowej, który nie zawiera żadnych konkretów dotyczących wymiaru pracy z biura i/oraz jego lokalizacji.

Niepooprawne opisy pracy hybrydowej w ogłoszeniach o prace

Informacje dla kandydatów na temat pracy hybrydowej i zdalnej – dobre praktyki

Jak pisać o pracy hybrydowej w ogłoszeniu o pracę?

  • Jasno i wyraźnie określ sposób wykonywania pracy, jaki obowiązuje w organizacji – model pracy i częstotliwość wizyt w biurze / pracy z domu;
  • Jeśli praca jest hybrydowa, podaj lokalizację biura;
  • Jeśli firma oferuje kilka opcji pracy, opisz je dokładnie, tak by nie pozostawiać wątpliwości o tym, kto decyduje o tym, jak pracownik może pracować;
  • Nie traktuj pracy zdalnej i hybrydowej jako tożsamych. Pamiętaj, że w przypadku pracy 100% zdalnej lub remote first, gdzie model pracy zakłada sporadyczne wizyty w biurze, Twoja oferta pracy może zainteresować osoby mieszkające nawet wiele kilometrów od siedziby biura. Jeśli okaże się, że muszą one być raz na dwa tygodnie przez 2-3 dni w biurze (lub częściej), mogą taką pracą nie być zainteresowane;
  • Twoje ogłoszenie przyciąga konkretne osoby – jeśli napiszesz, że jesteście remote first, by przyciągnąć kandydatów, ale większość osób pracuje z biura, to pracownik może nie czuć się w takiej firmie komfortowo i mogą istnieć problemy komunikacyjne;
  • Z drugiej strony, nie obiecuj pracy w biurze, jeśli go nie ma, lub jedynym co możesz zaproponować, jest wynajem przestrzeni do coworkingu dla pojedynczego pracownika;
  • Doskonałym pomysłem jest też zebranie informacji na temat preferowanego przez kandydata modelu pracy hybrydowej już na etapie wysłania CV, czyli w formularzu aplikacyjnym (sprawdź, jak zaprojektować dobry formularz aplikacyjny). Jeśli oferujesz kilka opcji pracy (np. pracę 100% zdalną + hybrydową) zapytaj kandydata, jak chciałby pracować – jest to dodatkowa informacja dla niego, że w firmie możliwe są różne modele pracy, a dla pracodawcy ważne jest zdanie pracownika;
  • Jeśli oczekujesz głównie pracy zdalnej, ale co jakiś czas chcesz, by pracownik przyjeżdżał do biura, określ w ogłoszeniu czy pokrywasz koszty podróży;
  • Jeśli oferujesz głównie pracę zdalną, ale chcesz, by pracownik w razie potrzeby mógł spotkać się w biurze czy określonej lokalizacji z dnia na dzień, to dookreśl w ogłoszeniu region zamieszkania kandydata (np. preferujemy osoby z małopolski, które będą mogły łatwo przyjechać do biura w razie potrzeby).

Czy skoro portal pracy pozwala na oznaczenie oferty pracy jako zdalnej, to trzeba dodatkowo opisywać w treści oferty, że praca jest w pełni zdalna?

Gdyby wszystkie firmy dobrze rozumiały pojęcia pracy zdalnej i poprawnie ją oznaczały, to nie byłoby to potrzebne. Niestety tak nie jest. Firmy piszą, że oferują pracę zdalną, a potem okazuje się, że jest to praca hybrydowa, albo mobilna. W efekcie kandydaci nawet widząc opis „praca zdalna” powątpiewają w to, czy tak jest w istocie i mogą zrezygnować z przesłania CV jeśli np. biuro firmy jest daleko od ich miejsca zamieszkania (np. w innym województwie). Dlatego lepiej dodatkowo podkreślić w treści ogłoszenia, że praca jest faktycznie zdalna, a jeśli konieczne są wizyty w biurze, to jak często.

praca hybrydowa opis w ogloszeniu dobre przykłady

Zobacz przykład poprawnego opisu pracy hybrydowej w ogłoszeniu o pracę

W powyższym przykładzie pracodawca zadbał o przekazanie pełni informacji na temat oferty pracy i formy, w jakiej pracownik będzie realizował obowiązki:

  • wyjaśnił wszystkie formy pracy, jakie oferują,
  • opisał, jakie są potrzeby firmy w zakresie wizyt pracownika w biurze,
  • określił ich częstotliwość oraz to, od czego one zależą,
  • dookreślił kto i w jakiej wysokości opłaca koszty podróży,
  • wyszczególnił kwotę dofinansowania sprzętu, na jaką może liczyć pracownik podejmujący pracę w trybie home office.

[i] Varying the Content of Job Advertisements: The Effects of Message Specificity, Daniel C. Feldman, William O. Bearden and David M. Hardesty Journal of Advertising Vol. 35, No. 1 (Spring, 2006), pp. 123-141 (19 pages)

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link