System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

5 błędnych przekonań na temat urlopu na żądanie

Co warto wyjaśnić pracownikom na temat urlopu na żądanie?

Urlop na żądanie funkcjonuje w polskim prawie pracy od 2004 roku. Wydawałoby się, że po 20  latach wiemy już wszystko na jego temat. Okazuje się jednak, że pracownicy nadal miewają trudności z rozumieniem jego mechanizmu. Najczęstsze błędne interpretacje tego jak korzystać z urlopów na żądanie przedstawiamy poniżej.

1. Urlop na żądanie mogę zgłosić przez cały dzień pracy

Co do zasady, urlop na żądanie należy zgłosić przed rozpoczęciem dnia pracy (tak mówi Kodeks Pracy). Niemniej jednak, wiele firm ma określone procedury opisane w regulaminie pracy, które umożliwiają zgłoszenie urlopu np. w określonych formach bądź np. do godziny po rozpoczęciu dnia pracy.

Dlatego każdemu pracownikowi zaczynającemu pracę formę i czas zgłaszania urlopu na żądanie warto wyjaśnić w ramach onboardingu oraz umieścić informacje na ten temat w intranecie.

Zobacz również: Urlopy pracownicze. Jakie przysługują pracownikowi?

2. Pracodawca nie może odmówić urlopu na żądanie

Urlop na żądanie nie może działać na szkodę pracodawcy (art. 8 Kodeksu Pracy) oraz nie może zostać udzielony wtedy, kiedy  pracownik wie od dawna o tym, że w danym dniu chciałby mieć wolne. Nie można zatem wykorzystywać urlopu na żądanie do tego, by mieć wolne w dniu, w którym pracodawca nie udzielił urlopu w normalnym trybie. Urlop na żądanie nie może być wykorzystany również np. do prowadzenia strajku.

Zatem, choć z reguły pracodawca zgodzi się na udzielenie urlopu na żądanie, to przywilej jego otrzymania nie oznacza  tego, że pracodawca zawsze będzie zmuszony go udzielić.

3. Urlop na żądanie to dodatkowy urlop

Pracownikom po raz pierwszy podejmującym pracę, często wydaje się, że urlop na żądanie jest dodatkowym urlopem, który – jeśli nie zostanie wykorzystany, to pracownikowi przepadnie.

 

Nowo zatrudnianym osobom, które dopiero po raz pierwszy będą składać wnioski urlopowe, warto wyjaśnić to, jak działają wszystkie rodzaje urlopów. A jeszcze efektywniej jest umieścić tą informację w intranecie bądź nawet w programie onboardingu przeznaczonym dla najmłodszych stażem pracowników.

4. Branie urlopu na żądanie to przejaw niesubordynacji

Pracownicy obawiają się, że biorąc urlop na żądanie wykażą się brakiem zaangażowania i lojalności, co zostanie źle ocenione przez menadżerów.  Wynika to z dwóch powodów:

  • panującej w firmie kultury (w której faktycznie na takie sytuacje patrzy się niechętnym okiem),
  • z niezrozumienia powodów umieszczania informacji o ilości dni urlopu na żądanie na świadectwie pracy. Pracownikom wydaje się, że skoro taką informację trzeba umieścić w świadectwie pracy to oznacza to, że pracownik zrobił coś nieodpowiedniego.  Warto zatem wyjaśniać pracownikom powody  informowania w świadectwie pracy o ilości dni urlopu pobranych w formie żądania.

5. Aby wziąć urlop na żądanie, trzeba mieć dobry powód

To prawda, że wielu pracowników zgłasza urlop na żądanie w naprawę wyjątkowych sytuacjach – nagłej choroby i złego samopoczucia, problemu z dzieckiem czy domowym zwierzęciem. Taka nagła i niespodziewana sytuacja była zresztą powodem ustanowienia przez ministerstwo możliwości wzięcia urlopu na żądanie.

Prawda jest jednak taka, że nie trzeba mieć solidnego powodu, by  wziąć urlop na żądanie. Można go zgłosić nawet wtedy, kiedy po prostu nie chce się iść do pracy. Nie trzeba też powodów brania urlopu wyjaśniać. Po prostu chcemy mieć wolne i tyle. Kodeks Pracy nie nakłada na pracownika obowiązku tłumaczenia się z tego, dlaczego chce mieć urlop, a pracodawca nie jest upoważniony, by o to pytać. Warto to wyjaśnić pracownikowi przy onboardingu.

Zautomatyzuj proces i zarządzanie urlopami w swojej firmie


Elektroniczne wnioski urlopoweZałóż darmowe konto

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link