Słownik HR

Pokolenie Y

Pokolenie Y

Pokolenie Y – definicja

Pokolenie Y, nazywane również „następną generacją”, „pokoleniem Milenium” czy „pokoleniem cyfrowym”, a najszerzej znane jako „milenialsi”, to osoby urodzone w latach 80. i 90. XX. wieku. Niektóre źródła podają, że górna granica sięga 1994 roku, inne – 1997, a jeszcze inne – nawet 2004. Na generacyjnej osi czasu Igreki zostały osadzone między pokoleniem X (PRL) a Z (zoomerami); Iksy to często ich starsze, a zetki – młodsze rodzeństwo. Z kolei generacja BB, czyli baby boomers, są zazwyczaj ich rodzicami.

Pokolenie Y – charakterystyka. Kim są Milenialsi?

Młodość milenialsów połączyła w sobie dwa światy – zabaw na trzepaku i pierwszych gier wideo. Istotną częścią ich dorastania był upowszechniający się internet, ogromny rozwój technologiczny oraz social media. Dziś technologia stanowi istotną część ich życia – są na bieżąco z cyfrowymi nowinkami, chętnie testują najnowsze modele smartfonów czy komputerów, z przyjemnością spędzają wolny czas przy konsoli i komunikują się ze znajomymi przede wszystkim online. W większości równie dobrze radzą sobie jednak offline – to pokolenie, które zna i rozumie oba te światy.

Zazwyczaj milenialsi również dobrze wykształceni; wychowali się w świecie dającym dużo większe możliwości niż np. przedstawiciele baby boomers. Ich rodzice mogli kłaść spory nacisk na realizowanie pasji dzieci czy danie im „tego, czego sami nie mieli” – nauki języków, zwiedzania świata, czasu na zajęcie się swoim hobby. Ze względu na szeroki dostęp do informacji, który od najmłodszych lat dawał im internet, a także możliwość codziennej wymiany doświadczeń z innymi ludźmi online, pokolenie Y to często osoby inkluzywne oraz odpowiedzialne społecznie i ekologicznie. Mają dużą świadomość swoich potrzeb i dążą do ich zaspokojenia; stawiają na rozwój osobisty oraz realizację swoich pasji, co ma dla nich często większe znaczenie od usamodzielnienia się.

Pokolenie Y w pracy – co wyróżnia Milenialsów?

Milenialsi w pracy szukają nie tylko źródła dochodu, ale również szansy na rozwój osobisty. Chętnie podejmują się zawodów pozwalających im połączyć pracę z pasją (np. testowanie gier, programowanie). Nie lubią ograniczeń i zobowiązań, wielu Igreków to freelancerzy lub osoby wybierające umowę zlecenia/o dzieło zamiast umowy o pracę, a home office oraz wideokonferencje cieszą się wśród nich dużą popularnością.

Pokolenie Y stawia również na work-life balance. Dużo większe znaczenie od wysokich dochodów ma dla nich komfort życia osobistego, dlatego (w odróżnieniu od baby boomers czy starszej części pokolenia X) niechętnie zostają w pracy po godzinach.

Dla milenialsów ogromne znaczenie mają dobre warunki zatrudnienia – tak zwane zdrowe środowisko pracy. Chcą być doceniani, nie godzą się na jakiekolwiek oznaki mobbingu czy wykorzystywania. Potrafią walczyć o swoje prawa i nie boją się zmiany pracy, jeśli cokolwiek w firmie nie odpowiada ich oczekiwaniom – nawet jeżeli miałaby oznaczać nagłe zerwanie umowy. Pracodawców traktują często po przyjacielsku i zdecydowanie bardziej przemawia do nich zarządzanie, w ramach którego każda osoba w firmie jest współpracownikiem (choć na różnych stanowiskach), a nie „szefem” i „podwładnym”. Brak pochwał oraz nuda w pracy mogą być dla nich silnym demotywatorem.

Przedstawicieli pokolenia Y bardzo często przyciągają nowoczesne miejsca pracy, które na pierwszym miejscu stawiają pracowników i dbają o ich komfort psychiczny – w tym o dobrą atmosferę. W wielu przypadkach stawiają ją ponad poziom wynagrodzenia, mając zatem do wyboru bardzo dobrze płatną pracę z nieprzyjemnym, surowym szefem i gorzej płatną, ale do której przychodzą z uśmiechem, postawią na tę drugą. Pozytywnie reagują zatem na firmy oferujące benefity pracownicze, szkolenia miękkie, pokoje rozrywki, „owocowe czwartki” czy imprezy integracyjne. To właśnie milenialsi wprowadzili na rynek pracy trend przyprowadzania zwierząt do biura czy wręcz posiadania firmowego pupila.

Jak pracują Milenialsi?

Powyższe cechy dają różnego rodzaju efekty. Pokolenie Y to bez wątpienia osoby, które potrafią przeprowadzać bardzo dobry, sprawny reaserch – świetnie posługują się internetem, są ciekawi świata i mogą znaleźć odpowiedź na każde pytanie. Często wykazują jednak brak cierpliwości. Liczą na szybkie owoce swojej pracy – jeśli chcą wspinać się po szczeblach kariery, nie lubią robić tego powoli. Oczekują wówczas sprawnego awansu lub znaczących podwyżek. Jednocześnie mogą zwlekać z wykonaniem nowego zadania, jeżeli nie otrzymali jeszcze informacji zwrotnej odnośnie poprzedniego. Pokolenie Y to w dużej mierze perfekcjoniści, jeśli zatem któryś z ich obowiązków nie został wykonany dobrze, to mogą mieć kłopot z przejściem do kolejnego przed poprawieniem poprzedniego.

Milenialsi chętnie i aktywnie biorą udział w szkoleniach rozwojowych czy nowych projektach – mogą się zgłaszać do przejęcia każdego zadania, które da im możliwość wykazania się i pochwalenia kompetencjami. Angażują się również w życie organizacji, w większości dobrze pracują zatem w grupie, choć mogą mieć skłonności do uważania się za bystrzejszych od współpracowników.

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link