Słownik HR

Pokolenie X

Pokolenie X

Pokolenie X – charakterystyka

Pokolenie X to jedna z kilku generacji wydzielonych przez socjologów oraz psychologów. Zaraz obok pokolenia Y (millenialsów), jest jedną z przeważających obecnie na rynku pracy. Lata narodzin Iksów są inaczej określane przez różnych specjalistów – część wskazuje na roczniki 1961-1979, część na 1965-1983. Najbardziej ogólnie przyjmując, są to obecnie osoby między 40. a 50. rokiem życia. Na osi czasowej pokoleń przedstawiciele generacji X mieszczą się między pokoleniem BB (baby boomers) a Y (millenialsami). Można nazwać ich dziećmi boomerów, starszym rodzeństwem millenialsów i rodzicami zetek.

To ostatnie „niezdigitalizowane” pokolenie – w swoich latach młodości Iksy nie znały jeszcze komputerów, smartfonów czy internetu; dużo bliżej im do radia, książek, gazet oraz telewizji. Nie oznacza to jednak, że przedstawiciele tej generacji całkowicie stroną od technologii – potrafią korzystać z sieci i często są w niej aktywni. Są też wielkimi fanami Facebooka – aż 81% przedstawicieli tego pokolenia ma konto na tym portalu. Przyjmuje się jednak, że pokolenie X wykorzystuje internet, komputery oraz komórki przede wszystkim w celach informacyjnych albo biznesowych.

Pokolenie X w Polsce

W Polsce pokolenie X określa się również jako pokolenie PRL. To osoby urodzone w latach 1965-1979 – czyli czasach, które były w naszym kraju (choć nie tylko, czego przykładem jest ówczesna Zimna Wojna w USA) dość niepewne. W młodości polskie Iksy mierzyły się bowiem między innymi ze zmiennymi nastrojami związanymi ze zmianą ustroju politycznego – upadkiem komunizmu oraz narodzinami Solidarności – a także wybuchem w Czarnobylu. Przy okazji osoby z generacji X obserwowały nagły skok technologiczny.

Tło historyczne i polityczne mające wpływ na gospodarkę sprawiło, że przedstawiciele pokolenia X ukształtowali się na osoby:

  • ceniące spokój,
  • unikające kłótni,
  • doceniające stabilizację,
  • wybierające wysokiej jakości produkty, które przetrwają latami,
  • ceniące tradycję,
  • rodzinne,
  • lojalne wobec marek,
  • wyczulone na brak autentyczności,
  • zwracające uwagę na ekologię,
  • doceniające kontakt face-to-face.

Pokolenie X w pracy – co ich wyróżnia?

Jak pracuje pokolenie X? Przede wszystkim ciężko. To osoby przekonane o tym, że na sukces trzeba zapracować – a ten jest dla nich bardzo często istotny, ma bowiem świadczyć o wysokiej pozycji społecznej. Iksy dbają również o stabilizację zawodową. Starają się nie zmieniać pracy często, by zapewnić sobie i swojej rodzinie poczucie bezpieczeństwa – nie musieć się martwić o jutro.

Co więcej, Iksy są w stanie znosić różnego rodzaju niedogodności w firmie, jeśli ta jest w ich oczach miejscem renomowanym albo przynosi im dobre dochody. Wykazują zatem wysoką lojalność wobec pracodawców, są pracowici, sumienni, zaangażowani i ukierunkowani na sukces. Chętnie zostaną w organizacji na długo, jeśli ta zapewnia im godne warunki pracy, szczególnie wysokie wynagrodzenie oraz możliwości rozwoju. Wnoszą do niej wówczas swoje bogate doświadczenie i dużą wiedzę – pokolenie X to bardzo często osoby wykształcone.

Spokojny (co do zasady) charakter Iksów sprawia, że nie wdają się w pracownicze konflikty, nie prowokują ich i raczej unikają. Nie zawsze jest jednak łatwo zdobyć ich zaufanie – przedstawiciele pokolenia X okazują szacunek swoich przełożonym, ale często nie do końca im ufają. Zdecydowanie preferują tradycyjne kontakty z pracodawcą i współpracownikami, przy czym potrafią wymieniać maile, telefony czy brać udział w wideokonferencjach. Spory problem może natomiast stanowić dla nich wielozadaniowość, niepewność stabilizacji finansowej (np. nieoczekiwane zmiany w strukturze organizacyjnej firmy, nagłe zwolnienia), sytuacje stresowe oraz brak możliwości rozwoju, a także brak zachowania work-life balance.

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link