Słownik HR

Wellbeing w organizacji

Wellbeing w organizacji – definicja

Wellbeing to określenie stanu, w którym człowiek cieszy się dobrym zdrowiem oraz szeroko pojętym poczuciem szczęścia. W ciekawy sposób definiuje go polskie tłumaczenie tej nazwy, czyli po prostu: dobrostan. A jak ten wellbeing ma się do kwestii zawodowych? Coraz więcej mówi się o nim właśnie w kontekście życia firmowego, czyli dbania przez pracodawcę o dobre samopoczucie osób zatrudnionych; w imię zasady: szczęśliwy i wypoczęty pracownik to dobry pracownik. By przyczynić się do poprawy nastroju członków swojego zespołu, a tym samym ułatwić im drogę do osiągania jeszcze lepszych wyników, pracodawcy wprowadzają do swoich organizacji programy wellbeingowe.

Co obejmują programy wellbeingowe?

Programy wellbeingowe są obecnie niezwykle popularne – nic dziwnego, coraz więcej osób boryka się bowiem z przemęczeniem, pogorszeniem samopoczucia wynikającym np. z prowadzenia stresującego trybu życia czy po prostu przebodźcowania. Bardzo często nie ma się przy tym czasu albo siły na zadbanie o siebie; wykonanie podstawowych badań, sport czy zrobienie „czegoś dla duszy”.

Naprzeciw temu niewątpliwemu globalnemu problemowi wyszły firmy specjalizujące się w prowadzeniu programów wellbeingowych dla organizacji – i spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem. Wdrażane w ich ramach prozdrowotne akcje nie wymagają bowiem poświęcenia dużej ilości czasu, wyraźnie relaksują i są przy okazji dobrą okazją ku temu, by odciągnąć się na chwilę od pracy. A co obejmują takie programy wellbeingowe dla pracowników? Przykładowe wydarzenia organizowane w firmach to między innymi:

  • kilkuminutowe ćwiczenia rozciągające z profesjonalnym trenerem,
  • kilkuminutowe masaże rozluźniające mięśnie,
  • dobrowolne bezpłatne szczepienia przeciw grypie,
  • krótkie sesje jogi,
  • relaksacje z lektorem,
  • zaproszenie do biura firmy, która przez cały dzień wyciska pracownikom soki z owoców,
  • edukacja zdrowotna,
  • konsultacje ze specjalistami (lekarzami, dietetykami, trenerami etc.),
  • szkolenia i warsztaty dotyczące dbania o odporność psychiczną czy radzenia sobie ze stresem,
  • anonimowe sesje z terapeutami i psychologami.

Co składa się na wellbeing?

Wellbeing bywa definiowany na różne sposoby, wyjątkową popularnością cieszy się jednak jego opis sporządzony przez firmę Gallup. Na podstawie badania opinii publicznej specjaliści z Gallup wyodrębnili pięć elementów, które w istotny sposób wpływają na ogólne dobre samopoczucie:

  • Zadowolenie z kariery (career wellbeing) – poczucie, że lubi się to, co się robi lub praca przynosi satysfakcję.
  • Dobre relacje społeczne (social wellbeing) – posiadanie przyjaciół, ukochanej osoby i dobrych relacji ze współpracownikami czy sąsiadami.
  • Dobrobyt finansowy (financial wellbeing) – skuteczne zarządzanie domowym budżetem, poczucie stabilizacji finansowej.
  • Dobre samopoczucie fizyczne (physical wellbeing) – bycie wypoczętym, posiadanie energii do działania, dobra kondycja i ogólny stan zdrowia.
  • Dobrobyt społeczności (community wellbeing) – skuteczne angażowanie się w życie swojej społeczności.

Dlaczego warto dbać o wellbeing w organizacji?

Wprowadzenie do organizacji programów wellbeingowych lub innych elementów mających na celu poprawienie samopoczucia pracowników przynosi firmie spore korzyści. Za jedną z najważniejszych można uznać zwiększenie wydajności osób zatrudnionych – im bardziej czują się wypoczęci, spokojni i zadowoleni, tym mocniej zaangażują się w wykonywanie swoich obowiązków czy usprawnią tempo pracy. Wellbeing w organizacji jest zatem formą inwestycji w firmę.

Warto mieć również na uwadze, że dbanie o dobrostan pracowników to ważny element employer brandingu. Świeżo wyciskane soki w biurze, zaoferowanie wsparcia psychologów w trakcie pandemicznego lockdownu, przerwa od pracy na jogę śmiechu, dzień z pupilem czy darmowe badania krwi w profesjonalnej klinice to wydarzenia z pracy, o których zatrudnieni mogą chętnie opowiadać swoim bliskim lub na internetowych forach. I zdecydowanie przedstawiają firmę jako dobrego, godnego zaufania pracodawcę!

Zajęcia, warsztaty czy spotkania prowadzone w ramach wellbeingu są również doskonałą okazją do integrowania pracowników, a tym samym umacniania zespołów. Pozytywnie wpływają na atmosferę w pracy, pomagają rozładować napięcie oraz stres, co może wręcz przyczynić się do łatwiejszego rozwiązania konfliktu między pracownikami lub zapobiec jego wystąpieniu. Są też okazją do tego, by zobaczyć swojego kolegę czy koleżankę z pracy od tej bardziej „ludzkiej”, codziennej strony, co również pozytywnie wpływa na relacje w teamach. A przy okazji dają pozytywną energię na resztę dnia!

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link