Powitanie nowego pracownika w firmie – przykładowy mail
Wiadomość powitalna dla nowego pracownika – dlaczego jest ważna?
Mailowe powitanie nowego pracownika w firmie jest ważne z kilku powodów. Pierwszy to fakt, że wiadomość powitalna staje się swoistą wizytówką firmy i w dużej mierze przykłada się do budowania pierwszego wrażenia o pracodawcy, a tym samym – employer brandingu. Nieciekawa, niedająca żadnych przydatnych informacji czy wyglądająca jak Oda Do Wspaniałości Firmy sprawi, że nowy zatrudniony wyniesie z niej prawdopodobnie tylko wywrócenie oczami; o ile w ogóle ją przeczyta do końca. I dalej będzie zadawał mnóstwo pytań.
Druga kwestia – wiadomość powitalna dla nowego pracownika może zredukować jego stres. Dobrze napisany mail poinformuje go, jak będzie wyglądał proces onboardingu, zatem zatrudniony będzie wiedział, czego się spodziewać w najbliższych dniach. Co więcej, osoba poczuje się doceniona i zauważona; zrozumie, że pracodawca cieszy się z jej przybycia i chce, by pracowało jej się u niego jak najlepiej. Przy okazji taki mail odciąża niego zespół onboardingowy, bo może przekazywać część istotnych informacji, takich jak dane i numery kontaktowe menadżerów czy lokalizację dokumentów lub instrukcję logowania do systemów wewnętrznych.
Polecamy również nasz wpis:
Onboarding pracownika – co to jest? Jak go przeprowadzić?
Powitanie nowego pracownika w firmie – wzór maila
Wiesz już, że onboarding pracownika nie może się obejść bez dobrze skonstruowanego maila powitalnego. Pora poznać elementy, które powinno zawierać mailowe powitanie nowego pracownika w firmie:
- Personalizacja – czytający nie może czuć, że jest jedną z setek osób, do których była kierowana ta wiadomość. To w końcu przywitanie konkretnie jego!
- Przedstawienie zespołu – warto nagrać krótki filmik, w którym zespół przedstawi się nowemu pracownikowi i powie dwa słowa o sobie.
- Opis procesu onboardingu – opowiedz pokrótce, co czeka pracownika w kolejnych dniach.
- Memy, gify – nie bój się używania memów w pracy. Redukują napięcie, przełamują lody i świadczą o dobrej atmosferze w zespole.
- Niech mail nie będzie za długi – chcesz dać pracownikowi wsparcie, a nie go zanudzić lub zamęczyć. Około 500 wyrazów będzie w porządku!
Podziękowanie za udział w rekrutacji. Dlaczego warto to robić? Wzory maili
Wzór maila na powitanie nowego pracownika:
Cześć [imię]!
Super, że dołączyłeś do naszego grona. Chcemy, żeby pierwsze (i wszystkie pozostałe!) dni w naszym zespole minęły Ci jak najprzyjemniej, dlatego jeśli będziesz miał jakiekolwiek pytania, śmiało je zadawaj. Uprzedzam to najważniejsze: kawa stoi [lokalizacja] – częstuj się 😊
Możesz już sprawdzić swoje dostępy do firmowych systemów. Potrzebne Ci loginy znajdziesz tutaj: [lokalizacja]. Przy okazji zapisz sobie w zakładkach przeglądarki [link] – to e-teczka dokumentów, które pomogą Ci np. zaklepać termin na urlop.
Otacza Cię sporo nowych twarzy, prawda? Zanim będziesz miał/a okazję porozmawiać z właścicielem każdej z nich, obejrzyj nasze krótkie wideo (to tylko [liczba] sekund!), w którym Twój nowy zespół mówi Ci zdalne „siema”:
[link]
A oto plan działania na najbliższe dni:
- Luźne spotkanie z Twoim buddym, [nazwisko] [godzina] – czyli osobą, która przez pierwszy [okres] będzie Cię wspierać. O nic się nie martw, nie musisz go szukać; przyjdzie po Ciebie o [godzina]. Przy okazji oprowadzi Cię po naszym [magazynie, biurze, przychodni etc.).
- Szkolenie [termin] – [nazwisko szkoleniowca] przedstawi Ci najważniejsze informacje dotyczące naszej pracy. Nauczysz się np., jak rozmawiać z klientami, żeby chcieli słuchać.
- [pozostałe kroki onboardingu z krótkim komentarzem]
P.S. Nasz zespół zwykle spotyka się na lunch o 12:00 we wspólnej kuchni. Byłoby super, gdybyś do nas dołączył/a!
[imię i nazwisko, stanowisko]