Słownik HR

Dieta dojazdowa

Dieta dojazdowa to potoczna nazwa ryczałtu za dojazdy środkami komunikacji miejscowej, przysługującego pracownikowi w trakcie podróży służbowej.

Nie jest to klasyczna dieta za delegację (która pokrywa wyłącznie zwiększone koszty wyżywienia), lecz osobny, zryczałtowany dodatek mający rekompensować wydatki na przejazdy komunikacją miejską (np. autobus, tramwaj) w miejscu docelowym podróży służbowej.

Program do rozliczania_delegacji_online_baner

Kiedy przysługuje dieta dojazdowa?

Wtedy, kiedy pracownik:

  • jest w delegacji
  • korzysta z komunikacji miejskiej w miejscu delegacji i to korzystanie jest uzasadnione.
  • nie przedstawia żadnych faktycznych rachunków za realnie poniesione koszty przejazdów.
Zbyszek był na delegacji we Wrocławiu. Spotkanie z klientem odbyło się w hotelu, w którym mieszkał. Tuż przy dworcu. Wieczorem, w czasie wolnym, Zbyszek pojechał autobusem do ZOO. Zbyszek nie otrzyma diety dojazdowej, bo skorzystanie przez niego z autobusu nie miało związku z delegacją.

Ile wynosi dieta dojazdowa?

Wysokość ryczałtu za dojazdy w Polsce to 20% pełnej diety krajowej (w 2025 roku jest to kwota 9 zł za każdą rozpoczętą dobę podróży krajowej).

W przypadku podróży za granicę, ryczałt za dojazdy komunikacji miejscowej wynosi 10% diety zagranicznej za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Dodatkowo pracownik ma prawo do ryczałtu w wysokości jednej pełnej diety dziennej na pokrycie kosztów dojazdu z i do dworca kolejowego, lotniska lub portu. O ile oczywiście taki dojazd miał miejsce.

Kasia wyjechała na delegację w poniedziałek o 06:00. W miejscu delegacji, około 09:00 skorzystała z autobusu. Ponownie skorzystała z autobusu dzień później, w okolicach godziny 11:00. Delegację zakończyła w środę o 15:00. Otrzyma dietę za 3 doby podróży czyli 3 x 20% pełnej diety krajowej.

 

Czy dieta dojazdowa jest różna dla różnych rodzajów transportu?

Nie. Niezależnie czy poruszasz się tramwajem, metrem czy autobusem, dieta dojazdowa wynosi tyle samo. Nie jest też zależna od liczby wykonanych przejazdów.

Czy dieta dojazdowa obejmuje także koszty parkingowe?

Nie. Opłata za parking poniesiona przez pracownika to odrębny rodzaj wydatku, który może zostać zwrócony pracownikowi na podstawie przedstawionych rachunków lub paragonów.

Wypróbuj program do ewidencji delegacji od tomHRM!Wnioski o delegacje - wypróbuj