System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · System HR

Sztuczna inteligencja i automatyzacja w HR

Najbliższe pięć lat ma być kluczowe dla działów HR pod względem wpływu procesów automatyzacji i sztucznej inteligencji na ich pracę. Jakie funkcje są najczęściej automatyzowane i jakie wyzwania czekają na działy HR w najbliższej przyszłości?

Serwis CareerBuilder wraz z agencją badawczą Harris Pool przeprowadził na przełomie lutego i marca 2017 roku badanie wśród ponad 200 HR managerów pytając ich o wpływ AI i automatyzacji na ich pracę. Okazuje się, że 13% managerów HR już dostrzega duży wpływ sztucznej inteligencji na ich pracę, a 55% jest przekonanych, że jej rola zwiększy się w ciągu najbliższych 5 lat.

Automatyzacja w HR – czy jest potrzebna?

Ile czasu marnuje przeciętny specjalista HR na zadania, które można by zautomatyzować? Okazuje się, że ogromnie dużo. Z badania wynika, że:

  • Brak automatyzacji dla większość managerów HR oznacza utratę 14 godzin tygodniowo.
  • 28% marnuje około 20 godzin,
  • 11% – ponad 30!

To ogromna ilość czasu, która mogłaby zostać wykorzystana na takie zadania jak planowanie i rozwój nowych metod (np. rekrutacji czy onboardingu), prace związane z budowaniem kultury organizacji. Zamiast tego, HR-owcy siedzą i wklepują dane.

Jakie efekty – poza zmarnowanym czasem – daje brak automatyzacji w procesach HR?

Pytani o to managerowie HR wskazali:

  • Obniżoną produktywność – 41%
  • Więcej błędów – 40%
  • Wyższe koszty procesów – 35%
  • Niski poziom zadowolenia kandydata (candidat experience) – 18%
  • Niski poziom zadowolenia pracowników (employee experience ) – 17%
  • Zmniejszenie zaangażowania pracowników HR – 17%
  • Niski poziom zadowolenia pracowników HR – 11%

Czy HR-owcy są otwarci na automatyzację?

Generalnie tak, choć u części pracowników działów HR obawy związane z tym, że optymalizacja procesów HR może zmniejszyć zapotrzebowanie na ich kompetencje. 7% managerów HR mówi otwarcie o tym, że boi się tego, że roboty zabiorą im pracę.

Czy faktycznie jest się czego obawiać? Zdaniem tomHRM niekoniecznie. Optymalizacja procesów i automatyzacja służy poprawie efektywności pracy i pozwala odciążyć pracowników HR od wykonywania żmudnych, mało rozwojowych, a koniecznych zadań. Takich jak tworzenie baz danych kandydatów czy wysyłka maili po każdym etapie rekrutacji. Wdrożenie systemu, który automatyzuje pracę pozwala zaoszczędzić czas, który specjalista może przekierować na inne działania – bardziej rozwojowe i twórcze – np. projektowanie nowych, bardziej adekwatnych metod selekcji czy prace nad programami rozwojowymi.

Automatyzacja procesów i wykorzystanie sztucznej inteligencji nie zabiera pracy HR-owców, ale pozwoli zmienić jej charakter na bardziej kreatywną i skupioną na analizie efektywności poszczególnych procesów, ich poprawie i podejmowaniu decyzji. HR-owcy będą mogli też więcej czasu poświęcić na kształtowanie kultury organizacji w której pracują i projektowaniu bardziej wydajnego, efektywnego i po prostu przyjemniejszego środowiska pracy.

źródło inf.pras.: hrdive.com

fot.:Designed by Freepik
🔥🔥🔥  Bezpłatny system rekrutacyjny ATS - sprawdź ofertę ➜ 
Click Me

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link