System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

26 dni – średni czas rekrutacji w Polsce

Time_to_hire

Jak wypada rekrutacja w Polsce na tle innych krajów Europy i świata? Jak ją przyspieszyć? 

Jak wynika z analizy opracowanej przez serwis rekrutacyjny GlassDoor, średni czas rekrutacji na świecie wydłużył się o 1 dzień (w porównaniu do zeszłego roku).  Obecnie, rekrutacja na jedno stanowisko zajmuje firmie średnio 23,7 dni.

Na 25 badanych krajów, Polska znalazła się dokładnie w połowie, na 13 miejscu z czasem rekrutacji równym 25,9 dni. Czy to dużo? W teorii dłużej niż średnia, ale jesteśmy znacznie szybsi niż Brazylia (prawie 40 dni), Francja (39 dni) czy nawet Wielka Brytania (27,5 dni).

Kto jest najszybszy? Kraje z największą podażą pracowników – Indie (16,1 dni), Izrael (17 dni), Rumunia (19 dni).

Jednak – jak wynika z analizy GlassDoor – to nie tylko sama kondycja rynku pracy odpowiada za różnice w czasie prowadzonych rekrutacji. Na jej czas, bardzo duży wpływ mają też same regulacje prawne w zakresie prawa pracy danego kraju.  Im więcej zasad i obowiązków do spełnienia przez firmy (i to zarówno w zakresie zatrudniania jak i zwalniania pracowników), tym dłużej trwa cały proces.

Brazylia i Francja należą do krajów, w których istnieje najwięcej obostrzeń związanych ze zwolnieniem pracownika (i niemało związanych z jego zatrudnieniem) co bezpośrednio przekłada się na ogromnie długi czas rekrutacji.

Jak można przyspieszyć czas rekrutacji?

GlassDoor w swojej analizie podkreśla, że nie wszystko zależy od HR. Za 7,2% różnic w zakresie czasu rekrutacji między firmami odpowiadają czynniki leżące poza działem HR – takie jak miasto, do którego prowadzona jest rekrutacja, typ pracodawcy, wielkość firmy, branża.

7,3% różnic to również czynniki związane z samym stanowiskiem. Znacznie szybciej rekrutuje się kelnerkę niż inżyniera oprogramowania.

Po stronie HR pozostaje jednak spory wpływ na czas rekrutacji, który można zmienić poprzez:

  • Bardziej efektywny dobór narzędzi selekcji do profilu stanowiska,
  • Monitoring efektywności kanałów rekrutacji i wykorzystanie przy każdym projekcie tych, które są najszybsze i jednocześnie skutkują najlepszą jakością kandydatów,
  • Wykorzystanie technologii pozwalających na automatyzację pracy bądź pewnych jej etapów (tak, chodzi o system rekrutacyjny tomHRM 😊).
  • Dbanie o wizerunek pracodawcy, który pozwoli zwiększyć ilość spontanicznych aplikacji i zwiększyć efektywność programów referencyjnych.

26 dni czasu rekrutacji w Polsce to średnia, która tak naprawdę niewiele mówi o jakości procesu rekrutacji w naszym kraju, bo pomiędzy poszczególnymi branżami, miastami i firmami, będą pojawiać się spore różnice. Może jednak stanowić punkt odniesienia, jeśli dopiero zaczynacie wyznaczać wasze kluczowe wskaźniki efektywności w HR.

źródło: glassdoor.com
fot.:Designed by Freepik

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link