Case study Release tomHRM System HR Usprawnienia tomHRM Wiedza HR Wskaźniki HR

Ankieta dla pracowników – 5 zasad konstrukcji pytań

Jak stworzyć takie pytania w ankiecie, by faktycznie mierzyły to, co chcesz zbadać i dawały jednoznaczne odpowiedzi?

Niezależnie od tego, czy chcesz zbadać ankietą to, czy pracownikom smakuje kawa w firmie czy też jak oceniają proces onboardingu, musisz trzymać się poniższych zasad:

1. Pytaj o to, co pracownik wie

Nie zadawaj pytań o rzeczy abstrakcyjne i nie związane z doświadczeniem pracownika. Przykładowo, jeśli chcesz zbadać jakość obsługi klienta, nie traktuj szeregowego pracownika jako eksperta marketingu, tylko zadaj mu proste pytanie związane z jego doświadczeniem w pracy.

Źle

Jak możemy poprawić jakość obsługi klienta?

Dobrze

Na co skarżą się klienci?

2. Używaj skali i pytań zamkniętych, kiedy tylko możesz

Ludziom łatwiej jest zaznaczyć odpowiedź niż pisać. Przy pytaniach zamkniętych masz mniejszą szanse na to, że pracownik w połowie kwestionariusza  zrezygnuje.

Aplikacja do tworzenia ankiet

Odkrywaj potrzeby i badaj zadowolenie pracowników

Załóż konto testowe

3. Sugeruj opisową formę odpowiedzi przy pytaniach otwartych

Bardzo często w otwartych pytaniach ankietowych spotyka się formę „czy”. To zły kierunek, bo na pytanie „czy” można udzielić zamkniętej odpowiedzi „tak / nie”. Nawet jeśli w drugiej części pytania zapytasz „jakie, które”, to i tak wiele osób odpowie na tak skonstruowane pytanie jedną sylabą.

Źle

Czy brakuje ci jakichś sprzętów? Jakich?

Na takie pytanie wielu pracowników odpowie „Tak” lub „Nie”.

Dobrze

Jakich sprzętów ci brakuje?

Dowiemy się konkretnie, czego brakuje (jeśli jest wszystko czego pracownik chce, to napisze, że niczego).

4. Pytaj tylko o jedną rzecz na raz

Pytanie nie powinno zawierać w sobie kilku pytań bądź odnosić się do kilku sytuacji, bo nie wiesz wtedy, na którą część pracownik tak naprawdę odpowiada.

Źle

Czy w trakcie procesu rekrutacji byłeś na każdym jego etapie odpowiednio informowany?

Hmmm, ale o który etap chodzi? Bo po pierwszej rozmowie to zadzwonili szybko, ale po drugiej była cisza przez 3 tygodnie.

Dobrze

1. Jak szybko po wysłaniu CV otrzymałeś informację zwrotną?

2. Jak szybko po pierwszym spotkaniu otrzymałeś informację zwrotną?

Rozbicie pytania wprawdzie wydłuża ankietę, ale pozwala zdiagnozować konkretne elementy procesu.

Dodatkowo, taka konstrukcja pozwala sprawdzić czy dla kandydata czas oczekiwania był (subiektywnie)  wystarczająco szybki. Wystarczy do powyższego pytania dodać 5 stopniową skalę Lykerta (np. bardzo szybko, dość szybko, ani szybko ani z opóźnieniem, czekałem za długo, do tej pory nie mam informacji).

 

W systemie rekrutacyjnym (zobacz system ATS) możemy zaś sprawdzić, kiedy kontakt z kandydatem miał faktycznie miejsce i porównać obie dane. Po co? Po to, by wiedzieć na przyszłość jaki czas kontaktu z kanddyatem jest dla nich optymalny.

5. Pytaj tylko o kilka najważniejszych rzeczy

Pytań nie może być za dużo. Ludzi nudzą się szybko i trudno oczekiwać, że będą z entuzjazmem wypełniać ankietę z 50 pytaniami.

ENNOVA  Sp. j. przesyła pliki cookie, by analizować ruch w tej witrynie oraz zapamiętać ustawienia i twoje wybory. Informacje o tym, jak korzystasz z tej witryny opisane są w Polityce prywatności.
I agree to and accept that ENNOVA Sp. j. will collect, make automatic decisions about, analyze and catalog information about Internet electronic addresses which have connected with the device I have used, information about the type of the device I have used, including the type and version of software installed on the device, for the purpose of determining my Internet activities (the user profile). Automatic decision-making does not involve sensitive data. The agreement is in force for the period when it is legally binding, or until a Party withdraws from the agreement. Withdrawing from the agreement shall result in removing the user’s profile.