System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

Pytania obrazkowe w ankietach dla pracowników

Jak wykorzystać obrazki w ankietach HR?

Trzy przykłady wykorzystania pytań obrazkowych w ankietach dla pracowników, które warto wykorzystać!

W module Ankiety i Testy tomHRM macie również możliwość tworzenia pytania z wykorzystaniem zdjęcia bądź obrazka. Jak wykorzystać taki rodzaj pytania w ankietach HR? Przed wami kilka pomysłów, które możecie wykorzystać również jeśli stosujecie inne systemy do ankiet i sondaży.

Aplikacja do tworzenia ankiet dla pracowników

Ankiety dla pracowników

Twórz dowolne ankiety i testy.
Wysyłaj zaproszenia do pracowników.
Analizuj wyniki. Badaj zaangażowanie lub wiedzę.

Poznaj szczegóły

Testy wiedzy produktowej po szkoleniu

Służą weryfikacji znajomości oferty sprzedażowej u handlowców i są najtańszym i najszybszym sposobem sprawdzenia tego, na jakim poziomie wiedza została opanowana. Powinny być przeprowadzane po każdym szkoleniu produktowym.

Testy wiedzy produktowej, zwłaszcza takie, które dotyczą produktów materialnych, oparte o same opisy produktów nie zawsze do końca są w stanie zbadać poziom wiedzy. Wykorzystując zdjęcia realnych produktów można jednak uatrakcyjnić test i stworzyć bardziej trafne pytania.

Gdzie wykorzystać testy wiedzy produktowej z pytaniami obrazkowymi?

Zdjęcia w testach wiedzy na temat produktów sprawdzą się zarówno na stanowiskach handlowych, jak i u merchandiserów czy w trade marketingu.

Obrazki w pytaniach o preferencje pracowników

Badasz satysfakcję z benefitów lub chcesz ocenić czy twoi pracownicy woleliby integrację w formie rowerowego wypadu, wyjścia na kręgle, gry miejskiej czy wspólnego ogniska? Zastosuj wizualizację, która mocniej przemówi do wyobraźni pracowników.

Kiedy wykorzystać obrazki w ankietach?

Obrazki można wykorzystać w badaniach opinii pracowniczych, ankietach satysfakcji i wielu innych sondażach, które przeprowadzasz w swojej firmie.

Testy logiczno – obrazkowe / Test rekrutacyjny

W rekrutacji nierzadko stosuje się testy oparte o dane figuralne, które mają za zadanie zbadać zdolność kandydata do syntezy i analizy danych. Testy te są budowane na bazie obrazków, a zadaniem respondenta jest znaleźć kolejny, brakujący element ciągu, bazując na analizie powiązań pomiędzy pozostałymi elementami.

Obrazki w testach rekrutacyjnych bywają wykorzystywane też przy sprawdzaniu dokładności i uważności na szczegóły (prosi się wtedy kandydata o znalezienie różnic czy błędów).

Jeszcze inną opcją na wykorzystanie obrazków w testach przy rekrutacji są testy kompetencji, polegające np. na konieczności oceny błędów UX w widoku aplikacji (na stanowisko UX) czy wyboru efektywnej kreacji na stanowisko social media specjalisty.

Testy figuralne (logiczno – obrazkowe) wykorzystuje wiele systemów oferujących wystandaryzowane testy rekrutacyjne. Można również taki test skonstruować samemu. Oczywiście trzeba pamiętać wtedy o tym, że metodologicznie taki test nie jest znormalizowany, zatem trzeba go interpretować ostrożnie.

Jakie są plusy wykorzystywania pytań z obrazkami w ankietach dla pracowników?

Ankiety przeprowadzane wśród pracowników często nie cieszą się popularnością. Pracownicy nie mają na nie czasu. Wykorzystanie obrazków może:

  • przyspieszyć czas wypełniania ankiety (ludzki mózg przetwarza obrazki znacznie szybciej niż tekst. Wg. badań MIT wystarczy mu 13 milisekund by zrozumieć co jest na obrazku),
  • zwiększyć zaangażowanie użytkowników (wystarczy już sam obrazek tytułowy, by pracownicy chętniej zabrali się za wypełnienie ankiety i tym samym wskaźnik odpowiedzi uległ zwiększeniu),
  • efektywniej przekazać ideę, zwłaszcza w przypadku badań prowadzonych wielojęzycznie lub w organizacjach wielokulturowych, gdzie pracownicy często wypełniają ankiety przygotowane w innym języku niż ich język natywny.

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link