System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

Kim jest HR Business Partner? Czym się zajmuje?

HR Business Partner

HR Business Partner (HRBP) to stosunkowo świeże stanowisko, o którym dopiero zaczyna się mówić. Już teraz jednak prognozuje się, że będzie jednym z najważniejszych w świecie HR-u. Takie zdanie mają między innymi eksperci z magazynu Forbes, którzy wymienili HRBP w rankingu 10 najistotniejszych zawodów przyszłości. A czym się zajmuje HR Business Partner? Co dokładnie robi w firmie? Jakie są jego kompetencje i zarobki – czy warto nim zostać? Wyjaśniamy!

Kim jest HR Business Partner?

Koncepcja HR Business Partneringu została zdefiniowana w latach 90. przez Dave’a Ulricha, jednak wszystko wskazuje na to, że jej czas dopiero nadszedł. Według Ulricha HR Business Partner to osoba, która jest odpowiedzialna za realizację celów strategicznych organizacji poprzez zarządzanie zasobami ludzkimi. Można go zatem w dużym uproszczeniu i uogólnieniu nazwać połączeniem kadrowca z analitykiem oraz doradcą biznesowym. Z kolei po polsku HR Business Partner to po prostu Partner Biznesowy HR.

W odróżnieniu od typowego specjalisty ds. HR HRBP nie zajmuje się wyłącznie przygotowywaniem i prowadzeniem rekrutacji, szkoleniem pracowników, organizacją dokumentacji czy płacami. Jego kompetencje są dużo szersze i w zdecydowanie większym zakresie związane z biznesem. A konkretniej – co robi HR Business Partner?

Czym się zajmuje HR Business Partner?

O tym, czym się zajmuje HR Business Partner, decydują przede wszystkim cele biznesowe firmy. Dostosowuje on bowiem zakres swoich obowiązków, czy raczej je określa i wyznacza, na podstawie założeń strategicznych w danej organizacji. Już sama ta analiza mająca ustalić, co dokładnie ma robić HRBP w firmie X, jest ważną częścią jego pracy. Najbardziej ogólnie można jednak przyjąć, że do jego zadań należy:

Powyższe obowiązki są oczywiście każdego dnia realizowane przez specjalistów z zespołu kadrowego. Jest jednak coś, co odróżnia od nich HR Business Partnera i sprawia, że jego praca ma nieco inny charakter – czyli cel. Działania HRBP są całkowicie ukierunkowane na wspomnianą realizację celów strategicznych firmy. Wszystko co robi, prowadzi zatem np. do optymalizacji tempa produkcji w danym okresie, stworzenia nowego produktu czy uczynienia marki liderem na określonym obszarze – zależnie od tego, do czego dąży akurat firma.

Jak zostać HR Business Partnerem?

By zostać HR Business Partnerem, trzeba zdobyć sporą wiedzę specjalistyczną oraz doświadczenie w wielu dziedzinach – od zarządzania, przez podstawy analityki, po marketing i ekonomię. Istnieją już studia podyplomowe na kierunku HR Business Partner (online i stacjonarne), które rozszerzają umiejętności obecnych kierowników czy kadrowców. Poznają oni między innymi metody zarządzania strategicznego oraz biznesowego, techniki nowoczesnego coachingu i mentoringu czy badania zaangażowania i satysfakcji zatrudnionych.

Część prywatnych uczelni oferuje również studia magisterskie na kierunku HR Business Partner. W tym przypadku stanowią kompleksowe wprowadzenie do świata HR-u i pomagają zdobyć odpowiednią wiedzę również osobom, które nie miały jeszcze do czynienia z zarządzaniem zasobami ludzkimi, a właśnie z tą ścieżką zawodową wiążą swoją przyszłość.

Ile zarabia HR Business Partner?

Czy warto rozpocząć naukę w tym kierunku? Zdecydowanie tak! Zarobki HR Business Partnera w 2022 roku wahają się między 7510 a 12000 zł brutto miesięcznie, przy czym mediana wynosi 9650 zł – dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. To przy tym zawód o sporych perspektywach; HRBP może znaleźć zatrudnienie w małych i średnich przedsiębiorstwach, a także dużych korporacjach z każdej branży. Jak mówią wszystkie prognozy, dobry specjalista z zakresu zarządzania biznesowego w najbliższych latach będzie potrzebny w zdecydowanej większości firm.

Zaciekawił Cię artykuł?
Zobacz również wpis:
“Jak wybrać najlepszy system HR?”

HR System

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link