Słownik HR

HR Business Partner

HR Business Partner – kto to jest?

HR Business Partner (z ang. Partner Biznesowy HR) zgodnie z wyjaśnieniem Dave’a Ulricha, który w latach 90. zdefiniował koncepcję HR Business Partneringu, jest osobą odpowiedzialną za realizację celów strategicznych firmy poprzez zarządzanie zasobami ludzkimi. Postać HR Business Partnera (w skrócie HR BP) można również opisać prościej – jako połączenie kadrowca, analityka oraz doradcy biznesowego. To zatem specjalista, który pracuje na styku kilku działów: HR, sprzedaży, finansów i projektowania procesów.

Co robi HR Business Partner?

W porównaniu do typowego specjalisty ds. HR, HR Business Partner działa bardziej strategicznie. Partner Biznesowy HR dąży bowiem do zdiagnozowania potrzeb biznesowych organizacji, a także dostarczenia rozwiązań z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, które umożliwiają realizację tychże potrzeb. W tym celu HR Business Partner zajmuje się opracowaniem oraz wdrożeniem planu działania przyczyniającego się do zwiększenia wydajności, satysfakcji i zaangażowania pracowników, który przełoży się na poprawę ogólnego funkcjonowania firmy.

Do obowiązków HR Business Partnera należy zatem między innymi:

  • analiza potrzeb kadrowych i przygotowanie oraz koordynacja dopasowanego procesu rekrutacyjnego,
  • odpowiedzialność za onboarding oraz offboarding pracowników,
  • identyfikacja potrzeb szkoleniowych, przygotowanie oraz koordynacja odpowiednich warsztatów,
  • dbanie o rozwój pracowników,
  • zarządzanie talentami,
  • rozwiązywanie konfliktów wewnętrznych,
  • pomoc w realizacji procesów employer brandingowych,
  • coaching i mentoring,
  • wyznaczenie celów biznesowych firmy na podstawie jej założeń strategicznych.

Jak zostać HR Business Partnerem?

HR Business Partner to niezwykle wszechstronny specjalista, na którym ciąży ogromna odpowiedzialność. Stanowi poniekąd połączenie kilku innych zawodów, takich jak analityk, ekonomista, marketingowiec, kadrowiec, rekruter, doradca biznesowy czy coach, a każdy z nich wymaga wysokich kompetencji oraz sporej wiedzy branżowej. By zostać HR Business Partnerem, należy zatem zacząć od zdobycia właściwych kwalifikacji. Mile widziane przez pracodawców będą z pewnością ukończone studia na kierunkach związanych z zarządzaniem, ekonomią i marketingiem, a także posiadanie doświadczenia w pracy w branży HR.

Ciekawym rozwiązaniem, które umożliwia zdobycie potrzebnej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej osobom niezwiązanym dotychczas ze światem kadr, są studia magisterskie na kierunku HR Business Partner oferowane przez prywatne uczelnie. Z kolei specjaliści mający już i „papier”, i doświadczenie w obszarze kadr, mogą udać się na studia podyplomowe z HR Business Partneringu. Istnieją również szkolenia HR BP kierowane zwykle do specjalistów ds. kadr, płac i rekrutacji.

Istotne są także kompetencje miękkie – idealny HR Business Partner powinien być osobą o analitycznym umyśle i nienagannej kulturze osobistej oraz prezencji, o wysokich umiejętnościach interpersonalnych, otwartą na ciągłą naukę i nieustanne szukanie optymalnych rozwiązań trudnych sytuacji.

Ile zarabia HR Business Partner?

Czy warto rozpocząć naukę w tym kierunku? Zdecydowanie tak! Zarobki HR Business Partnera w 2022 roku wahają się między 7510 a 12000 zł brutto miesięcznie, przy czym mediana wynosi 9650 zł – dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. To przy tym zawód o sporych perspektywach; HRBP może znaleźć zatrudnienie w małych i średnich przedsiębiorstwach, a także dużych korporacjach z każdej branży. Jak mówią wszystkie prognozy, dobry specjalista z zakresu zarządzania biznesowego w najbliższych latach będzie potrzebny w zdecydowanej większości firm.

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link