System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

Jak odległość od pracy wpływa na pracowników?

Czy odległość od miejsca zamieszkania wpływa na atrakcyjność oferty pracy? Jak działy HR mogą pomagać pracownikom pokonywać niedogodności związane z codziennymi dojazdami do pracy?

6 czerwca obchodzimy Dzień Bez Samochodu (choć znacznie częściej obchodzony jest 22 września). Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jak wygląda kwestia dojazdów do pracy. Czy ma duże znaczenie dla pracowników? Czy wpływa na produktywność pracowników, rotacje i inne ważne z perspektywy HR parametry?

Długi dojazd do pracy – efekty psychologiczne i biznesowe

Średni czas dojazdu pracownika do pracy w Polsce to 38 minut (za Diagnoza Społeczna 2015). Przeliczając to na kilometry (za BAEL 2010) 82% Polaków dojeżdża nie dalej niż 20 km.  Ile jesteśmy skłonni dojeżdżać? Wg badania Work Serwis z 2013 roku, byliśmy w stanie zaakceptować dojazd do 50 km, o ile tylko pozwoliłoby nam to zmienić pracę na lepszą (choć 57% kobiet zaakceptuje jedynie dystans do 15 km). Rok później, badanie Praca.pl pokazało, że 50 km do pracy codziennie dojeżdżać mogłoby tylko 13% Polaków. Aktualnych badań nie ma, ale niski poziom bezrobocia każde wnioskować, że oczekiwany dystans z pracy do domu raczej nam się skraca niż wydłuża.

Oczywiście dojazd dojazdowi nierówny – 10 km w korku może trwać dłużej niż 50 km autostradą. A czy długie dojazdy jakoś nam szkodzą? Okazuje się, że całkiem poważnie:

  • Redukują poziom zadowolenia z pracy oraz poziom zadowolenia z życia, (badania brytyjskiego Office of National Statistics wykazały, że 45 minutowy dojazd do pracy jest pozytywnie skorelowany z niższym poziomem satysfakcji z życia),
  • Męczą, a co za tym idzie zmniejszają efektywność i produktywność (wg. badań Boston Brigham and Womens Hospital, każda godzina aktywności redukuje zdolność efektywnego wykonywania zadań. Pracownik który spędza w trasie 1,5 godziny będzie pracował gorzej niż ten, który dojeżdża jedynie 20 minut),
  • Są jednym z czynników powodujących zwiększenie rotacji wśród nowych pracowników (w firmie Gate Gourmet rotacja u nowych pracowników wynosiła 50%. Po zbadaniu przyczyn okazało się, że głównym czynnikiem są długie dojazdy do pracy. Po tym odkryciu, firma zmieniła strategię rekrutacji i zaczęła przyjmować jedynie kandydatów, którzy mieszkali w pobliżu bądź mieli łatwy dostęp do publicznego transportu. Efektem było zmniejszenie rotacji do 27%),
  • Wpływają negatywnie na zdrowie. A konkretnie podwyższają ciśnienie (szczególnie jeśli jesteś kierowcą) i wspierają rozwój chorób układu krwionośnego. Nie pozostają też bez wpływu na stan naszego kręgosłupa.

Podsumowując – dojazdy to nienajlepszy pomysł. Czy można coś zrobić by poprawić sytuację pracowników?

Platforma HR

Aplikacja HR


Nowoczesne i intuicyjne narzędzia HR usprawniające codzienną pracę
działu HR, menadżerów i pracowników

Poznaj szczegóły

Co pracodawca może zrobić by ułatwić dojazd do pracy?

Oto kilka inspiracji wykorzystywanych przez niektóre firmy:

Dojazd do pracy na rowerze – wsparcie firmy

Dlaczego rower? Bo jest zdrowiej, taniej, lepiej dla miasta i przy okazji pracownik dba o aktywność fizyczną. Oczywiście kwestie zdrowotne jazdy na rowerze w niektórych “zasmogowanych” polskich miastach pozostają dyskusyjne, ale tam, gdzie jest względnie czysto, firma może:

  • Płacić za przejechane kilometry (albo konkretną ich ilość albo sam fakty przyjechania do pracy rowerem).
  • Zakupić rowery i wypożyczać je pracownikom (taki swoisty pracowniczy leasing),
  • Współfinansować zakup roweru,
  • Uruchamiać dodatkowe programy – np. za każdy przejechany przez pracownika kilometr, firma przeznacza określoną kwotę na wybraną fundację. Nierzadko związaną z którymś z pracowników.

Firma chcąc wspierać pracowników – cyklistów musi pamiętać o tym, że powinna mieć odpowiednie warunki. W tym parking dla rowerów (najlepiej bezpieczny, zamykany) oraz prysznic, w którym pracownicy mogą się odświeżyć. Przydałaby się też szafka na ubranie.

Carpooling dla pracowników

Współdzielenie samochodów przez pracowników bywa realizowane  za pomocą dedykowanej aplikacji dla pracowników którzy chcą współdzielić koszty transportu, a jednocześnie dbać o środowisko i się integrować. Pracownicy korzystają z własnych samochodów a firma po prostu ułatwia im komunikację za pomocą aplikacji (taki wewnętrzny BlaBlaCar). Plusem takiego rozwiązania jest niewątpliwie to, że pracownicy poznają się między sobą (również między działami) a to poprawia komunikację i buduje kulturę organizacji. Niekiedy wpływa też na czas dojazdu, bo w wielu miastach (np. w Rzeszowie) są już specjalne buspasy 2+1 po których mogą poruszać się samochody z minimum 3 osobami.

Praca zdalna bądź częściowo zdalna

Aby zredukować koszty dojazdu, zarówno czasowe jak i ekonomiczne, można umożliwić pracownikom pracę częściowo bądź całkowicie zdalnie. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej firm. „Home office” okazuje się nie tylko równie bądź bardziej efektywny niż przebywanie pracownika w biurze, ale również generuje dodatkowe oszczędności związane z brakiem kosztów utrzymania biura.  Oczywiście nie wszyscy pracownicy chcą i mogą pracować z domu, niektórzy zaś nie chcą pracować stacjonarnie,  dlatego najbardziej efektywnym z punktu widzenia dostępu do jak najszerszej puli pracowników opcją jest umożliwianie obu form pracy.

Aby pracownicy mogli efektywnie pracować zdalnie potrzebne są systemy, które taką pracę wspierają i pozwalają zarządzać rozproszonym zespołem – aplikacje do zarządzania zadaniami, systemy elektronicznego obiegu dokumentów, intranet umożliwiający tworzenie bazy wiedzy, wymianę doświadczeń, gromadzenie informacji i inne dedykowane konkretnym biznesom aplikacje i rozwiązania. Jeśli jesteś zainteresowany możliwościami w tym zakresie, zapraszamy na stronę Ennova.pl bądź kontaktu z nami.

Elastyczne godziny pracy umożliwiające dojazd poza godzinami szczytu

W niektórych miastach największe korki są między 15:00 – 17:00. W innych – 16:30 – 19:00. W dużej mierze zależy to od tego jakie organizacje działają w danym regionie. Niekiedy sposobem na to, by pracownik zaoszczędził kilkanaście minut na dojazdach jest zmiana godzin pracy tak, by mógł uniknąć najbardziej intensywnych godzin szczytu. Rozwiązanie proste i efektywne.

Czy w Waszych firmach jest problem z dojazdami? Jak sobie z nim radzicie? Jakie rozwiązanie stosują wasze działy HR?

fot.:Designed by Freepik

autor: Sabina Stodolak

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link