6 elementów, które warto umieścić w ogłoszeniu o pracę
Skuteczna oferta pracy – co warto w niej umieścić?
Kilka prostych tricków w ogłoszeniu o pracę może znacząco wpłynąć na pozytywny wizerunek pracodawcy i zwiększyć ilość adekwatnych do oczekiwań pracodawcy CV.
Konkret
Im większy, tym lepiej. Kandydaci skanują wzrokiem ogłoszenia. Oglądają je na urządzeniach mobilnych. Oczekują szybkiej, klarownej informacji. Na zdania w stylu „W związku z intensywnym rozwojem” oraz „Jesteśmy jedną z najszybciej rozwijających się firm w Europie Wschodniej i wiodącym dostawcą prestiżowych rozwiązań internetowych, które bla bla bla bla… kandydat już przeskrolował ogłoszenie niżej i zajął się czytaniem informacji o warunkach pracy i wymaganiach na stanowisku.
Niepotrzebne informacje to:
- Przydługawy wstęp opisujący firmę (umieść tylko tyle informacji by 3 sekundy wystarczyły, by je przeczytać),
- Dodatkowe słowa i zadania „zapychające” – np.: Do naszego zespołu poszukujemy, Poszukujemy kandydatów do pracy w naszej firmie, W związku z wakatem na stanowisku, poszukujemy, (to chyba oczywiste, skoro umieszczacie ogłoszenie),
- Ogólne elementy oferty (miła atmosfera pracy).
Dokładne miejsce pracy / warunki dojazdu
Polacy spędzają w dojazdach do pracy (i głównie w korkach) coraz więcej czasu. W efekcie rośnie liczba osób, dla których lokalizacja biura zaczyna mieć kluczowe znaczenie przy wyborze oferty pracy. Umieszczenie informacji o lokalizacji już na poziomie ogłoszenia rekrutacyjnego) może pomóc w dotarciu do kandydatów mieszkających blisko i zachęcić do zwrócenia większej uwagi na treść ogłoszenia.
Jednocześnie, redukujemy ilość odsłon ogłoszenia, które nie przekładają się na zainteresowanie ofertą (kandydat znajduje ogłoszenie, sprawdza lokalizację firmy, rezygnuje z wysłania CV).
Linki i ikony
Mamy XXI wiek i technologie pod palcami – korzystaj z niej – umieszczaj linki do własnej strony i filmów, embeduj animacje i grafiki. Dbaj o jak najbardziej efektywne przekazanie informacji kandydatowi.
*zdjęcie pochodzi z oferty firmy Luxoft Poland
Informacje o procesie rekrutacyjnym
Konkretnie i na temat – ile jest etapów, jakie, z kim i jak długo trwać będzie proces rekrutacji. To coś, co robi na razie bardzo mało firm, a co buduje zaufanie kandydata już od samego początku. Wystarczy napisać:
Proces rekrutacyjny:
- Etap1 – weryfikacja CV – do 30.01.2018
- Etap 2 – spotkanie z Managerem Działu i Specjalistą ds. rekrutacji (między 20.01 a 14.02.2018)
- Etap 3. Case study do wykonania w domu + spotkanie z Managerem Działu (do 28.02.2018)
Prośba o przekazanie ogłoszenia dalej
Jedna linijka, a może pomóc:
If you are not currently looking for a project, but might know someone who would be interested, we would greatly appreciate it if you would pass along this offer.
Widełki płacowe
W Polsce niezwykle niepopularne rozwiązanie, które dopiero od niedawna jest stosowane w firmach z obszaru IT. Nawet jednak jeśli Twoja firma działa w innej branży, to też warto rozważyć umieszczenie widełek, ponieważ:
- Możesz przyciągnąć osoby, dla których twoje wynagrodzenie jest atrakcyjne,
- Nie marnujesz czasu na osoby, na które i tak nie będzie cię stać,
- Budujesz wizerunek firmy transparentnej i uczciwej,
Oczywiście, nie warto umieszczać widełek jeśli:
- Płacisz mniej niż konkurencja i nie masz innych benefitów, które mogłyby to zastąpić,
- Twoi obecni pracownicy są wynagradzani poniżej średniej rynkowej i ujawniając proponowane wynagrodzenie ryzykujesz odejście starej kadry,
- Jesteś rozliczany w firmie za ilość otrzymanych CV a nie ich jakość 😊 (choć jeśli widełki będą duże, to dostaniesz sporo CV od osób nie spełniających kryteriów).
Umieszczając widełki (zwłaszcza jeśli są wysokie) zadbaj o bardzo konkretną komunikację wymagań, by nie dostać dużej ilości CV nie spełniających kryteriów.