System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study
BLOG · Wiedza HR

20 ciekawostek o klawiaturze z okazji dnia Caps Locka

Klawiatura_ciekawostki

Z okazji dnia CapsLocka, który swoje święto obchodzi 22.10, kilka ciekawostek o ulubionym gadżecie biurowym, czyli klawiaturze.  

20 ciekawostek o klawiaturze, Caps Lock i skandalu z rekordem szybkiego pisania na klawiaturze

Międzynarodowy Dzień Caps Locka to moment, kiedy wolno nam bezkarnie krzyczeć (choć jedynie w wersji elektronicznej). Z tej okazji tomHRM przygotował kilka ciekawostek o klawiaturze. Niektóre was rozbawią, a inne mogą przerazić.

  1. Caps Lock to klawisz blokujący wielkie litery na klawiaturze. Jego nazwa pochodzi od Capital Letters „wielkie litery”. Caps w założeniu nie był dedykowany internetowym krzykaczom, a miał ułatwić używanie klawiatury osobom niepełnosprawnym.
  2. Obecnie Caps Lock nie jest już zbyt często używanym klawiszem, a niektóre klawiatury z niego rezygnują. Cóż, trudno się dziwić, że wprowadzono do klawiatury tak mało użyteczny klawisz, skoro sam układ najpopularniejszej klawiatury QWERTY (i QWERTZ) jest jednym z mniej ergonomicznych. Został stworzony przez Christopera Latham’a Sholes’a po to, by maszynistki swoim bardzo szybkim tempem pisania nie zakleszczały ramion czcionek.
  3. QWERTY to nie tylko typ klawiatury, ale również jedno z najczęściej stosowanych (i zupełnie nieefektywnych) haseł oraz … nazwa planetoidy odkryta w 1988 roku.
  4. Układ klawiatury zadziwi was, kiedy pojedziecie do Francji – tam bowiem dominuje AZERTY.
  5. “Najtrudniejsze” klawiatury dotyczą języka tajskiego, chińskiego i japońskiego. Na każdym klawiszu są 3-4 symbole, które uzyskiwane są przez kombinację kilku innych. Nasze ‘alt+a” to przy tym naprawdę bułka z masłem.
  6. Najbardziej efektywna ma być klawiatura Dvoraka, opatentowana w 1936 roku.  Nie do końca wiadomo jednak, czy to prawda. Testy wykazują jedynie o 10% lepszą skuteczność pisania na klawiaturze Dvoraka w porównaniu do QWERTY (i to tylko w języku angielskim). Koszty przestawienia USA na nową klawiaturę byłyby zaś większe niż potencjalne zyski.
  7. Szwedzka wersja klawiatury Dvoraka to Svorak. Nie wiadomo czy w ogóle jest skuteczna.
  8. Przez lata uważano, że najszybsze pisanie na klawiaturze to 212 słów na minutę. Ten rekord świata należał do Barbary Blackburn. Warto zauważyć, że pisała na klawiaturze Dvoraka. Czy Barbara faktycznie była bezkonkurencyjna? Show Davida Lettermana ujawniło prawdopodobnie największy skandal w historii szybkiego pisania na klawiaturze. Video poniżej:
Klawiatura_ciekawostki

  1. Nieoficjalnym królem szybkiego pisania jest pewien 16-latek kryjący się pod nickiem MythicalRocket, który udowodnił, że potrafi pisać w tempie 300 słów na minutę.
  2. Z perspektywy kobiet, klawiatura to jeden z najważniejszych wynalazków emancypacyjnych. To ona otworzyła im drzwi do biur i pozwoliła na codzienną pracę.
  3. Najpopularniejszy klawisz na klawiaturze to spacja. Na drugim miejscu znajduje się najpopularniejsza w danym języku litera (w USA to litera ”e” w Polsce „a”), a na trzecim klawisz „backspace”.
  4.  Niektórzy nie zgadzają się z tą tezą twierdząc, że najpopularniejsze klawisze to WASD – czyli te, które są wykorzystywane w grach komputerowych.
  5. Trudno jednak się z nimi zgodzić, kiedy człowiek dowie się, że spacja wciskana jest na całym świecie około 600.000 razy na sekundę.
  6. To, z której “strony” klawiatury znajdują się wpisywane przez nas słowa, wpływa na nasze nastawienie do nich. Badacze Kyle Jasmin z University College London i Daniel Casasanto z the New School for Social Research w Nowym Jorku odkryli, że jeśli słowo jest wpisywane prawą ręką, ludzie mają wobec niego bardziej pozytywne odczucia. I to nawet jeśli nie znają jego znaczenia, bo wpisywane jest w innym języku. To wyjaśniałoby sukces akronimy LOL. Ta zasad jest wykorzystywana w brandingu, gdzie wymyśla się “prawostronne” nazwy dla produktów.
  7. Te badania potwierdza również meta analiza popularności imion. Otóż po wprowadzeniu QWERTY, bardziej popularne w USA stały się prawostronne imiona.
  8. 90% ludzi nigdy nie używa do pisania lewego kciuka (spację włączają prawym),
  9. Klawiatura należy do jednej z  najbrudniejszych rzeczy na świecie, których codziennie dotykamy,
  10. 7000 bakterii – tyle może znajdować się na zaledwie jednej klawiaturze! Na każdej średnio znaleźć można 11 różnych szczepów bakterii (w tym bakterie kałowe) i na deser 2 rodzaje grzybów pleśniowych,
  11. Nad klawiaturą je około 70% pracowników biurowych. W kontekście powyższych informacji, życzymy smacznego.
  12. Na koniec coś dla maniaków klawiaturowych – na stronie patorjk.com/keyboard-layout-analyzer/ narzędzie do analizowania profilu idealnej klawiatury. Po wpisaniu przykładowo napisanego tekstu dowiecie się też ile cm musiały przebiec wasze palce, by tekst mógł powstać. Moje, przebiegły właśnie prawie 100 metrów!

Źródła danych: Businessinsider, Gadżetomania, KeyShorts, Wikipedia, GuidingTech

fot.:Designed by Freepik