System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study
BLOG · System HR, Wiedza HR

Jak wykorzystać system HR do poprawy programu poleceń pracowniczych

Program poleceń pracowniczych system HR

4 sposoby na usprawnienie programu referencyjnego

Wdrażasz bądź masz wdrożony system poleceń pracowniczych? Wyciśnij z niego odrobinę więcej dzięki możliwościom, jakie daje system HR. tomHRM ma kilka pomysłów, które warto rozważyć.

1. Upublicznij dane związane z pozyskiwaniem pracowników z programu referencyjnego

HR-owcy wiedzą, że programy referencyjne działają. Wiedzą, że choć z poleceń pracowników dostaje się relatywnie mniej CV niż z innych kanałów rekrutacji, to jakość tych kandydatów jest wyższa. Zwykły pracownik zatrudniony w dziale IT, Zakupów czy Obsługi Klienta nie ma jednak tej świadomości, bo przecież nie jest HR-owcem. Warto mu o tym powiedzieć:

    • Upublicznij (w ramach firmy bądź globalnie) informacje na temat tego, ile aplikacji udało się pozyskać dzięki poleceniom (dane te znajdziesz w swoim systemie ATS analizując źródła CV). Dzięki temu Ci, którzy pozyskali kandydatów czują się docenieni, a Ci, którzy jeszcze nie zaczęli działać w tym obszarze widzą, że inni to robią (facylitacja społeczna zawsze w cenie),

Przetestuj system do rekrutacji ATS

Usprawnij pracę i komunikację z kandydatami

Załóż konto testowe
  • Pokaż na twardych danych, jak polecenia działają w Twojej firmie (wykorzystaj do tego wskaźnik skuteczności kanałów rekrutacji dostępny w systemie ATS. Jeśli program działa to na 99,9% największą ilość zatrudnieni masz właśnie z poleceń).

2. Włącz program referencyjny w system onboardingu

Pamiętaj, że skuteczność programu referencyjnego zależy w dużym stopniu od tego, czy pracownicy wiedzą jak polecać kolegów i pamiętają o tej możliwości. Powiedz o tym nowym pracownikom jak najwcześniej – już na poziomie onboardingu. Zadbaj o to, by wiedzieli na czym polega program, jak przebiega i jakie są korzyści dla niego i kandydata.

Nowy pracownik ma jeszcze dość świeże kontakty z kolegami z poprzedniej pracy, zatem jego skuteczność może być naprawdę wysoka.

3. Planuj rozmowę o programie w agendach spotkań 1:1 lub okresowych

Uwzględnij to, czy pracownik stara się brać czynny udział w programie referencyjnym przy ocenach okresowych (warto jednak traktować to jako opcjonalny wyraz zaangażowania a nie działanie obligatoryjne).

Warto również pracownikowi co jakiś czas przypominać o istnieniu programu referencyjnego  – np. podczas spotkań 1:1. Dobrym pomysłem są też plakaty w kantynie lub korytarzu. Warto je jednak odświeżać, bo po kilku tygodniach z takim samym plakatem, u pracowników wykształca się ślepota banerowa).

4. Uruchom ankiety Candidate Experience dla osób z programów referencyjnych

Nawet odrzucony w procesie rekrutacji kandydat z polecenia będzie bardziej skłonny do podzielenia się wrażeniami z rekrutacji niż całkowicie „obca” osoba. Wykorzystaj to i zawsze wysyłaj ankiety do osób pochodzących z polecenia.

fot.:Designed by Freepik