System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study
BLOG · Wiedza HR

Nuda w pracy – dobre i złe sposoby

Boredom_at_wok_sollutions

Pracownicy nudzą się przez 10,5 godziny tygodniowo. Jak im pomóc?

Według badania Office Team Robert Half, średnio pracownicy nudzą się w pracy przez 10,5 godziny tygodniowo. Zdaniem managerów, nuda w pracy trwa „tylko” 6 godzin (czyli jak zwykle szefostwo nie doszacowuje).

Bardziej nudzą się pracownicy młodsi i oni też są bardziej skłonni do tego, by się zwolnić, jeśli nudzą się za bardzo. Nuda w pracy może zabić nawet 40% twojej kadry, bo aż taka ilość pracowników deklaruje gotowość do zwolnienia się jeśli nuda stanie się nazbyt dojmująca.

Boredom_at_wok_sollutions

W czasie deszczu dzieci się nudzą – śpiewała Barbara Kraftówna. Okazuje się, że nie tylko dzieci, bo pracownicy nudzą się najbardziej zimą (28%). Deszczowa jesień nie jest jednak aż tak dramatyczna.  Tylko dla 3% pracowników jest to najnudniejszy okres w pracy. 45% nudzi się bez względu na porę roku.

Dlaczego pracownicy się nudzą?

Według managerów (badania Robert Half) najbardziej nudogenny jest:

  • Brak wyzwań – 28%
  • Brak zadań – 23%
  • Brak zainteresowania tym, co się robi – 22%
  • Za dużo spotkań i zebrań – 20%
  • Brak satysfakcji związanej z relacjami z innymi pracownikami – 7%

Ależ nudny ten tekst, prawda? (zieeeew). Jeśli jeszcze nie zasnęliście, to dowiedzcie się jak można walczyć z nudą w pracy i jej zapobiegać

 

Metody walki z nudą w pracy, które zadziałają:

Nowe wyzwania (nie mylić z zadaniami)

Czyli coś, co pracownika zmusza do tego, by musiał się czegoś nowego dowiedzieć, nauczyć i choć trochę wysilić. Wyzwania muszą jednak być dla pracownika interesujące – warto zatem wiedzieć co nasz pracownik w pracy lubi czego nie znosi.

Automatyzacja monotonnych czynności

Co pozwoli nie tylko na redukcję czasu, ale również przeznaczenie większej jego ilości na zadania dla pracownika ciekawsze. Narzędzia do automatyzacji pracy HR znajdziesz u nas. Dla innych działów też są dedykowane oprogramowania i platformy.

Stworzenie zespołów projektowych

Dzięki kontakcie z innymi pracownikami i wymianie informacji, praca staje się bardziej angażująca i ciekawsza,

Danie przestrzeni do kreatywności

Jeśli są szanse, że nuda wynika ze zbyt małej ilości bieżących zadań (np. w pracy o sezonowych cyklach) lub zbyt dużej monotonności tych zadań, warto zachęcić pracownika do udziału w poza stanowiskowych związanych z firmą przedsięwzięciach – np. wolontariacie pracowniczym, opiece nad stażystami, generowaniem pomysłów do banku pomysłów.

Stworzenie bazy projektów do realizacji

Czyli wewnętrznego banku pomysłów w danym dziale. Pracownik, który nie ma aktualnie nic do wykonania może zająć się takim projektem. Trzeba jedynie uważać, by pracownicy zamiast zajmować się bieżącymi zadaniami, nie zaczęli zajmować się tylko zadaniami dodatkowymi.

Metody, które nie zredukują nudy u pracownika:

  • Dołożenie pracownikowi dodatkowej ilości zadań (efektem będzie przeciążenie i jeszcze większe znudzenie).
  • Piłkarzyki lub PlayStation (zabijają nudę, ale jej nie usuwają),

fot.:Designed by Freepik