Polskie książki HR, które warto przeczytać – 5 propozycji
Na popularnych listach obowiązkowych lektur dla kadrowców nie brak motywacyjnych i inspirujących pozycji z zagranicy. Jeśli jednak szukasz ciekawych pozycji na temat pracy w zarządzaniu zasobami ludzkimi, możesz potrzebować czegoś konkretniejszego. Proponujemy zatem polskie książki HR, które poruszają tematy takie jak pozyskiwanie pracowników, zatrzymywanie ich oraz inspirowanie do sięgania po więcej, zarządzanie trudnymi sytuacjami, tworzenie skutecznej strategii HR. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym pracownikiem działu kadr, czy dopiero zaczynasz pracę w tej dziedzinie, proponowane lektury dostarczą ci cennych spostrzeżeń i praktycznych wskazówek.
Oto pięć najlepszych książek HR napisanych przez polskich autorów:
- “Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach. 33 zasady skutecznego naboru pracowników” Piotra Prokopowicza
- “Liczby w HR. Matematyczne ramy najbardziej ludzkiej części biznesu” Anny Morawiec-Bartosik
- “HR Toolbox, czyli narzędziownik menedżera HR” Grzegorza Filipowicza
- “Candidate experience. Jeszcze kandydat czy już klient” Mai Gojtowskiej
- “Doktryna jakości. Rzecz o turkusowej samoorganizacji” Andrzeja Jacka Blikle
“Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach. 33 zasady skutecznego naboru pracowników”
Autor: Piotr Prokopowicz
To świetna lektura dla specjalistów HR, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności w dziedzinie rekrutacji. Omówiono w niej takie tematy jak analiza stanowisk pracy, badania przesiewowe, testy selekcyjne i rozmowy kwalifikacyjne, a także przedstawiono praktyczne porady dotyczące oceny potencjalnych kandydatów. Książka przedstawia również naukowe podejście do zrozumienia psychologii rekrutacji i wyboru właściwych osób na dane stanowisko. Dodatkowo zawiera wskazówki, jak upewnić się, że podejmujesz świadomą decyzję o zatrudnieniu pracowników i pomagasz im w osiągnięciu pełnego potencjału.
W książce omówiono również znaczenie opracowania skutecznej strategii HR, która obejmuje tworzenie inspirującego środowiska pracy, zachęcanie pracowników do pracy zespołowej oraz wyznaczanie osiągalnych celów. To doskonały punkt wyjścia, jeśli chcesz mieć pewność, że twój proces rekrutacji jest skuteczny i opiera się nie na obiegowych opiniach co do zatrudniania ludzi, lecz rzetelnych badaniach naukowych.
Skupienie się na wiedzy naukowej jest największą zaletą książki Prokopowicza. Ogólnie rzecz biorąc, jest to cenne źródło informacji dla specjalistów ds. zasobów ludzkich, którzy chcą poznać strategie rekrutacji i selekcji oparte na dowodach, a jednocześnie być na bieżąco z aktualnymi trendami w zakresie zatrzymywania pracowników.
“Liczby w HR. Matematyczne ramy najbardziej ludzkiej części biznesu”
Autorka: Anna Morawiec-Bartosik
Książka Anny Morawiec-Bartosik “Liczby w HR: Matematyczne ramy dla najbardziej ludzkiej części biznesu” oferuje innowacyjne podejście do branży zasobów ludzkich. Wykorzystując matematykę, specjalistka w unikalny sposób pokazuje, jak lepiej zarządzać zasobami ludzkimi i tworzyć skuteczne strategie HR. Książka opiera się na solidnych podstawach naukowych i stosuje modele matematyczne do różnych scenariuszy, aby znaleźć rozwiązania różnych problemów związanych z zasobami ludzkimi.
Podręcznik Morawiec-Bartosik to cenne źródło wiedzy nawet dla doświadczonych specjalistów HR. Trafi jednak do wszystkich zainteresowanych poznaniem metod na wpisanie skomplikowanych relacji z pracownikami w raporty pokazujące czarno na białym, jak inwestycja w pracowników oraz ich dobrostan przekłada się na zyski przedsiębiorstwa. Wykorzystując matematykę jako podstawowe narzędzie, autorka pokazuje, jak ta dziedzina nauki ułatwia efektywne zarządzanie pracownikami przy jednoczesnym minimalizowaniu potencjalnego ryzyka związanego z wprowadzaniem zmian wymuszanych przez realia rynkowe.
“HR Toolbox, czyli narzędziownik menedżera HR”
Autor: Grzegorz Filipowicz
Książka Grzegorza Filipowicza “HR Toolbox, czyli skrzynka narzędziowa menedżera HR” jest niezbędnym źródłem informacji dla każdego specjalisty ds. zasobów ludzkich. Zawiera ona kompleksowy przegląd najczęstszych wyzwań, z jakimi spotykają się osoby oddelegowane do zarządzania pracownikami zarówno na poziomie strategicznym, jak i przy realizacji poszczególnych zadań. Od rekrutacji i selekcji po zarządzanie wydajnością pracowników — ta książka pomoże Ci opanować wszystkie kluczowe aspekty HR.
Podzielony na dwa tomy “Narzędziownik HR” daje czytelnikowi wiedzę na temat technik wykorzystywanych przez skutecznych specjalistów ds. zasobów ludzkich. Oprócz praktycznych wskazówek i porad dotyczących skutecznego działania w obszarze HR Filipowicz zawarł w swoich książkach cenne spostrzeżenia na temat tego, jak budować efektywne środowisko pracy, które wspiera rozwój pracowników i zapewnia sukces zarówno im, jak i firmie.
“Candidate experience. Jeszcze kandydat czy już klient”
Autorka: Maja Gojtowska
Książka Mai Gojtowskiej “Candidate Experience. Jeszcze kandydat czy już klient” daje czytelnikom dogłębne spojrzenie na proces rekrutacji z perspektywy kandydata do pracy. Autorka wykorzystuje swoje doświadczenie jako konsultantka ds. rekrutacji, aby dostarczyć cenne wskazówki, jak zapewnić kandydatom do pracy pozytywne doświadczenia w całym procesie, od pierwszego kontaktu z organizacją do pierwszego dnia w biurze.
Gojtowska wyjaśnia, jak czynniki takie jak styl komunikacji, szacunek dla czasu kandydata i sprawiedliwe traktowanie w trakcie całego procesu mogą wpłynąć na postrzeganie twojej organizacji przez osobę poszukującą pracy. To szczególnie cenna perspektywa dla specjalistów HR oraz menedżerów, którzy zdobywali wiedzę na temat relacji z pracownikami w czasach, gdy ci podchodzili do przyszłych pracodawców z olbrzymią rewerencją. Dzięki lekturze “Candidate experience” będą na bieżąco z najlepszymi praktykami dotyczącymi zatrudniania nowych pracowników i tworzenia środowiska, w którym czują się oni szanowani i doceniani.
“Doktryna jakości. Rzecz o turkusowej samoorganizacji”
Andrzej Jacek Blikle
Książka Andrzeja Jacka Bliklego “Doktryna jakości: Rzecz o turkusowej samoorganizacji” poświęcona jest znaczeniu jakości w kontekście HR. Wyjaśnia i bada koncepcję turkusowej samoorganizacji, czyli takiej wersji zarządzania sobą, która jest dostosowana do potrzeb i możliwości organizacji. Solidna argumentacja autora i jasne wyjaśnienia sprawiają, że książka jest cennym źródłem informacji dla specjalistów ds. zasobów ludzkich, którzy chcą zrozumieć, jak skutecznie wdrażać samoorganizację, jednocześnie uznając i pielęgnując unikalny wkład każdego pracownika.
Blikle dostarcza czytelnikom praktycznych wskazówek, jak umożliwić autonomię przy jednoczesnym zachowaniu efektywnej komunikacji między członkami zespołu i wykorzystaniu ich mocnych stron z korzyścią dla firmy. W rezultacie książka ta jest niezbędnym źródłem informacji dla każdego specjalisty ds. zasobów ludzkich, który chce wydobyć jak najwięcej ze swoich pracowników, utrzymując jednocześnie wysokie standardy jakości.
Zobacz aplikacje HR lub przetestuj nasz system za darmo!