Powody odrzucenia kandydata – funkcja w systemie ATS
W tym artykule dowiesz się:
- Dlaczego warto monitorować powody odrzuceń kandydatów,
- Jak te dane wykorzystać,
- W jaki sposób możesz zautomatyzować ten proces dzięki ATS tomHRM.
Nie wyszło nam – czy warto wiedzieć dlaczego?
Powodów, dla których nie nawiązujemy współpracy z kandydatem może być mnóstwo – od braku twardych umiejętności, przez braki kompetencji miękkich i niedopasowanie do kultury organizacji po kwestie stricte formalne typu godziny pracy czy oczekiwania finansowe. Niekiedy z kandydata rezygnuje pracodawca, ale bywa, że to kandydat odrzuca ofertę pracy (bo dostał w jakimś aspekcie lepszą propozycję, coś mu się u nas nie podobało).
Czy warto wiedzieć, dlaczego odrzucamy kandydata bądź jakie są powody jego rezygnacji? Oczywiście! Taka wiedza pozwala usprawniać proces rekrutacji (w tym również oszczędzać finanse, poprzez optymalizację miejsc publikacji ogłoszeń czy procesowania kandydatów), ale pozwala lepiej zadbać o Candidate Experience i efektywniej budować cały wizerunek firmy od strony procesu rekrutacyjnego.
Każdy rekruter wie, dlaczego odrzucił kandydata, bądź dlaczego (przynajmniej na deklarowanym poziomie) kandydat zrezygnował. Dopiero jednak zebranie większej ilości danych z całego procesu bądź kilku z nich pozwala na wyciąganie formalnych wniosków.
Warto mieć narzędzie, które cały proces zbierania i przetwarzania tych danych usprawni.
Powody odrzucania kandydatów w ATS
System ATS tomHRM jest wyposażony w funkcję oznaczania powodów odrzucenia kandydata w procesie rekrutacji.
Pozwala on na:
- Łatwe oznaczania powodów rezygnacji z nawiązania współpracy przy każdym kandydacie,
- Stworzenie spójnej i jednorodnej dla wszystkich rekruterów bazy powodów odrzuceń kandydatur,
- Monitoring i raportowanie powodów rezygnacji z kandydatów.
Aby móc monitorować powody odrzuceń i oznaczać kandydatów we właściwy sposób, najpierw należy w systemie stworzyć bazę powodów odrzuceń.
Przykładowe powody odrzuceń / rezygnacji kandydata:
Mając bazę danych, podczas oceny każdego z kandydatów można wybrać odpowiedni powód z listy oraz – jeśli to potrzebne – dodatkowo dołączyć notatkę wyjaśniającą i powiadomić inne osoby, biorące udział w procesie rekrutacyjnym.
Raporty powodów odrzuceń i rezygnacji kandydatów
Aby móc stale poprawiać jakość prowadzonych w firmie rekrutacji, trzeba wiedzieć, gdzie mogą pojawiać się potencjalne błędy i problemy. Pomagają w tym raporty, które pozwalają prezentować zestawienia według zadanych kryteriów.
W tomHRM, możesz filtrować powody odrzuceń i rezygnacji przez różne kryteria:
- Projekty rekrutacyjne,
- Źródła pozyskania kandydatów,
- Osobę prowadzącą projekt,
- Stanowisko,
- Status rekrutacji
- Wybrany przedział czasowy.
Monitorowanie powodów rezygnacji z dalszego udziału kandydata w procesie rekrutacji pozwala na:
- Śledzenie tego, na którym etapie kandydaci rezygnują najczęściej (co pozwala na poprawę candidate experience),
- Sprawdzanie co jest najczęstszym powodem odrzucenia kandydatury na poziomie CV czy spotkania rekrutacyjnego, co pozwala usprawniać cały proces (np. jest sygnałem, że należy zmienić treść ogłoszenia, medium, w którym ogłoszenie jest publikowane itd.),
- Monitoring efektywności rekruterów (np. jeśli dany rekruter będzie miał więcej niż jego koledzy odrzuceń kandydatów po I etapie rekrutacji z powodów braku kompetencji lub tego, że kandydat sam rezygnuje to można założyć, że potrzebne jest przeszkolenie rekrutera np. z analizy CV lub Candidate Experience )
UWAGA! Oczywiście powody odrzucenia kandydata są informacją wewnętrzną w systemie ATS, która nie jest przekazywana kandydatowi i który nie ma do niej dostępu.
Zachęcamy do wysłania do odrzuconego kandydata maila z informacją zwrotną. W ATS tomHRM możesz zaprojektować dowolną ilość szablonów, również takich, które będą dopasowane do powodów odrzuceń, by ułatwić i zautomatyzować pracę rekrutera.