Rozwój kompetencji i umiejętności pracownika

Współczesne organizacje zdają sobie sprawę, że sukces firmy zależy od umiejętności i wiedzy jej pracowników. W dobie szybko zmieniającego się rynku rozwój kompetencji pracowników jest kluczowym elementem strategii HR.
W tym poradniku wyjaśniamy:
Dlaczego warto rozwijać kompetencje pracowników?
Badania wskazują, że nabywanie nowych kompetencji pozwala osiągnąć realne korzyści biznesowe. Zgodnie z raportem LinkedIn Workplace Learning 2023, 93% organizacji obawia się o utrzymanie swoich pracowników, a wiele z nich postrzega możliwości rozwoju i szkoleń jako kluczowe dla zatrzymania talentów.
Pracownicy, którzy systematycznie poszerzają swoją wiedzę i zdobywają nowe umiejętności, są nie tylko bardziej wydajni. U osób, które mają szanse doskonalić swoje kompetencje rośnie zaangażowanie i motywacja. Rozwój kompetencji zawodowych pomaga firmom w adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych oraz w budowaniu przewagi konkurencyjnej.
Korzyści dla pracownika ze zwiększania swojej wiedzy i umiejętności:
- Większa satysfakcja z pracy i rozwój kariery zawodowej,
- Większa pewność siebie w realizacji obowiązków,
- Lepsze dopasowanie do zmieniających się wymagań rynkowych,
- Większe szanse na awans wewnątrz organizacji i podwyżkę.
Korzyści dla organizacji, które dbają o rozwój swoich pracowników:
- Większa efektywność samych pracowników i organizacji oraz lepsze wyniki finansowe,
- Zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności,
- Zmniejszenie rotacji pracowników i kosztów rekrutacji,
- Zbudowanie pozytywnego wizerunku firmy jako atrakcyjnego pracodawcy.
Jakie korzyści dla organizacji niesie rozwój kompetencji pracowników?
Badania wskazują, że inwestowanie w rozwój umiejętności pracowników przekłada się na realne korzyści biznesowe. Zgodnie z raportem LinkedIn Learning 2023, 94% pracowników deklaruje, że chętniej pozostają w firmach oferujących możliwości rozwoju zawodowego. Z kolei raport McKinsey & Company wykazał, że organizacje inwestujące w rozwój kompetencji osiągają o 30% lepsze wyniki finansowe niż ich konkurenci.
Formy rozwoju kompetencji zawodowych pracowników w organizacji
Efektywny rozwój pracownika to proces, który może przybierać różne formy, w zależności od potrzeb i możliwości organizacji. Najskuteczniejsze metody rozwijania kompetencji zawodowych:
1. Szkolenia i kursy
Szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne
Szkolenia i warsztaty wewnętrzne to kursy organizowane przez firmę dla jej pracowników, prowadzone przez wewnętrznych trenerów lub ekspertów. Są dostosowane do specyfiki organizacji i pozwalają na przekazywanie wiedzy zgodnie z jej potrzebami.
Z kolei szkolenia zewnętrzne odbywają się poza firmą i są prowadzone przez zewnętrznych specjalistów. Dają dostęp do nowoczesnej wiedzy branżowej oraz najlepszych praktyk rynkowych.
Kiedy wybrać którą formę?
- Szkolenia wewnętrzne sprawdzą się w przypadku specyficznych dla firmy procesów, standardów oraz integracji zespołu.
- Szkolenia zewnętrzne warto wybrać, gdy potrzebna jest szeroka wiedza branżowa, nowoczesne technologie czy innowacyjne podejście do zarządzania. to jedna z najpopularniejszych metod podnoszenia kwalifikacji. Mogą to być szkolenia stacjonarne, online lub hybrydowe.
Warto pamiętać, że formalne szkolenia , wymagane przez prawo – np. szkolenie BHP czy szkolenie z zasad bezpieczeństwa, choć konieczne z punktu widzenia organizacji, nie są tym, co dla doświadczonego pracownika będzie rozwojem.
2. Coaching i mentoring
Indywidualna praca z doświadczonym mentorem lub coachem pomaga w rozwoju umiejętności przywódczych, komunikacyjnych i zarządzania czasem. Taki proces zazwyczaj obejmuje regularne sesje (np. 1-2 godziny tygodniowo) przez okres od kilku miesięcy do roku. Średni koszt dla firmy wynosi od 300 do 1000 zł za godzinę pracy coacha, w zależności od jego doświadczenia i renomy. Inwestycja ta może znacząco wpłynąć na rozwój kluczowych kompetencji pracowników i zwiększenie ich efektywności w organizacji.
3. E-learning
E-learning to forma nauki wykorzystująca technologie cyfrowe, umożliwiająca elastyczny dostęp do materiałów szkoleniowych w dowolnym czasie i miejscu (szkolenia online). Korzyści dla pracownika obejmują możliwość nauki we własnym tempie, łatwy dostęp do szerokiego wachlarza kursów oraz oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdem na szkolenia stacjonarne.
4. Rotacja stanowiskowa
Rotacja stanowiskowa polega na czasowej zmianie obowiązków lub przejściu pracownika na inne stanowisko w celu poszerzenia jego kompetencji i zdobycia doświadczenia w nowych obszarach. Zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do roku i może obejmować różne działy firmy. Sprawdza się szczególnie w przypadku programów rozwoju talentów, przygotowania do awansu lub zwiększania elastyczności zespołu. Pozwala na rozwój umiejętności adaptacyjnych, zarządzania projektami, lepszego zrozumienia funkcjonowania organizacji oraz zdobycie nowych kompetencji specjalistycznych.
Badania wykazują, że zaproponowanie pracownikowi możliwości rozwoju w zupełnie nowej dla niego dziedzinie (tzw. reskilling) może być świetnym pomysłem na to by zaspokoić potrzebę rozwoju, a jednocześnie zatrzymać pracownika na dłużej w firmie, przy jednoczesnym dbaniu o to, by tworzyć elastyczną i wymienną kadrę pracowników, których w razie potrzeby (restrukturyzacja bądź znudzenie się obecnymi obowiązkami pracownika) można przenieść nawet do innego działu.
Takie działanie zapewnia ciągły rozwój pracownika i daje kadrę złożoną ze zmotywowanych pracowników, to zaś przekłada się na większe zaangażowanie pracowników w prowadzone działania i buduje u nich poczucie bezpieczeństwa.
5. Programy rozwoju talentów
Dedykowane programy dla wysoko potencjalnych pracowników pomagają w identyfikacji liderów przyszłości i ich intensywnym rozwoju. W ramach takiego programu plan rozwoju pracownika powinien obejmować:
- Indywidualną ścieżkę rozwoju dostosowaną do jego kompetencji i celów zawodowych,
- Mentoring i coaching wspierające rozwój umiejętności przywódczych,
- Udział w strategicznych projektach pozwalający na zdobycie praktycznego doświadczenia,
- Specjalistyczne szkolenia i kursy dostosowane do branży i stanowiska,
- Regularne oceny postępów i dostosowywanie planu w oparciu o wyniki,
- Możliwość rotacji stanowiskowej dla wszechstronnego rozwoju kompetencji.
6. Indywidualne plany rozwojowe pracowników
To specjalnie przygotowany plan rozwoju danego pracownika dopasowany zarówno do jego konkretnych potrzeb jak i potrzeb organizacji. Indywidualny plan rozwoju pracownika najczęściej obejmuje cały zestaw procesów, który pozwala na rozwinięcie wiedzy i umiejętności przez pracownika w kontekście celów rozwojowych. Działania rozwojowe mogą obejmować upskilling, reskilling czy po prostu wzmocnienie potrzebnych kompetencji w zespole poprzez rozwój konkretnej jednostki.
Od zwykłego uczestnictwa w programach rozwoju umiejętności i kompetencji tego typu ścieżki odróżnia to, że indywidualny plan rozwoju powinien uwzględniać konkretne potrzeby pracowników, a cele rozwojowe pracownika na ścieżce mają nie tylko na celu nieustanny rozwój, ale również wpływają na poziom motywacji pracownika.
Szkolenia pracowników monitorowane platformą do zarządzania szkoleniami
Przy większej grupie pracowników, kiedy trzeba trzeba uwzględniać ich potrzeby rozwojowe, a dział HR stoi przed wyzwaniem tego, by prawidłowo dobrać szkolenia oraz efektywnie zaplanować i zorganizować cały proces edukacji, dużą pomocą okazuje się system do zarządzania szkoleniami.
Pozwala on na:
- planowanie szkoleń,
- zarzadzanie rozwojem pracowników,
- budowanie ścieżek szkoleniowych co ułatwia planowanie rozwoju pracowników długofalowo,
- sprawne organizowanie szkoleń dla pracowników,
- umożliwianie im rozwoju wewnątrz organizacji poprzez śledzenie tego, jak rozwijają kompetencje twarde i miękkie.
Wypróbuj aplikację do zarzadzania szkoleniami tomHRM.
Podsumowanie
Podnoszenie kompetencji w firmie przynosi wymierne korzyści zarówno pracownikom, jak i całej organizacji. Wdrożenie odpowiednich strategii szkoleniowych pozwala na budowanie silnej i konkurencyjnej firmy.