Efektywność spotkań 1:1 z pracownikiem
Garść statystyk na temat tego, po co robić spotkania 1:1 z pracownikami i jak wpływają one na efektywność pracy, samych pracowników i całą kulturę organizacji.
Po co organizować regularne spotkania 1:1 z pracownikami?
Jest ku temu przynajmniej kilka (statystycznych) powodów:
75% pracowników uważa swojego szefa za najgorszą część swojej pracy
Dane Hogan Assessments mówią nam zatem o tym, że w 4-osobowym zespole, aż 3 osoby mają problem ze swoim szefem! Regularne spotkania pozwalają managera nieco „oswoić”, wyjaśnić wątpliwości i lepiej się dogadywać.
26% problemów, z którymi spotykają się pracownicy nie dociera do ich managerów
Badania Yoshidy (The ICeberg of Ignorance) są zaskakujące – co czwarty problem pozostaje problemem, bo pracownicy nie przekazują ich szefostwu. Ignorancja idzie dalej i w efekcie top management nie zna aż 96% problemów, jakie mają liniowi pracownicy! Spotkania 1:1 mogą pomóc ujawnić niektóre z nich.
Jakie efekty biznesowe przynoszą regularne spotkania 1:1 z pracownikami?
Przede wszystkim rośnie wydajność pracowników i całej firmy oraz spadają koszty utrzymania personelu.
Firmy, w których szeroko docenia się pracowników mają o 31% niższą rotację spontaniczną
Świetnym przykładem jest to Adobe, które oficjalnie potwierdziło 30% niższą rotację spontaniczną (czyli dobrowolne odejścia) pracowników po zrezygnowaniu z tradycyjnych ocen okresowych i wprowadzeniu 1:1 meetings.
Pracownik, który odbywa spotkania 1:1 regularnie, przynosi 529% ROI
Dane MetrixGlobal LLC mówią też o tym, że jednocześnie jest bardziej zadowolony, a kultura organizacji bardziej przejrzysta i zdrowsza.
Planuj spotkania 1:1, twórz agendy, monitoruj efektywność
A co o spotkaniach 1:1 sądzą pracownicy?
Okazuje się, że są im jak najbardziej przychylni!
- Wg badania Linkedin, 85% pracowników uważa, że regularne spotkania 1:1 z menadżerami są ważne dla rozwoju ich kariery.
- 61% pracowników uważa, że spotkania 1:1 pomagają im lepiej zrozumieć swoje cele i zadania, a 53% że pomagają im rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia.
- Ponad 80% pracowników uważa, że spotkania 1:1 z ich menedżerami są bardzo lub całkowicie skuteczne.
Brak spotkań 1:1 z managerem to katastrofa!
A co dzieje się, kiedy nie ma spotkań 1:1?
- Tacy pracownicy 2 razy częściej uważają, że ich manager jest niesprawiedliwy niż ci, którzy spotykają się z nim regularnie (Microsoft Workplace Analytics)
- Jest wśród nich też tylko 15% zaangażowanych pracowników. Cała reszta nie szczególnie czuje się związana z firmą i zadaniami. Ku odmianie, wśród tych, którzy je mają, zaangażowanych jest 40-60% (Gallup).
- Pracownicy są 4 razy bardziej zniechęceni do pracy niż podwładni managerów dbających o swoich pracowników (Microsoft Workplace Analytics).
- Tylko co czwarty pracownik (23%) ma jasność swojej roli w organizacji (dla porównania wśród osób które mają spotkania 1:1 jest ich aż 60%).
1:1 meetings wpływa zatem na całość kultury organizacji.
I co – warto? No pewnie!