Świadectwo pracy – wzór z omówieniem
Spis treści:
Co powinno zawierać świadectwo pracy?
Obowiązkowe elementy świadectwa pracy, zgodnie ze wskazaniem przepisów Kodeksu pracy, to informacje dotyczące:
- okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
- rodzaju zajmowanych stanowisk,
- trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy,
- informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych,
- informacje niezbędne do ustalenia uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
Kodeks pracy przewiduje również elementy dodatkowe:
- wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w ramach postępowania egzekucyjnego,
- na żądanie pracownika: informację o wysokości oraz składnikach wynagrodzenia, a także o uzyskanych kwalifikacjach.
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy jeszcze dokładnej określa, co powinno się znaleźć w treści tego dokumentu. Wskazuje aż 21 możliwych informacji. Zgodnie z § 2., punktem 1. i 2. Rozporządzenia, w świadectwie pracy zamieszcza się następujące informacje:
- okres lub okresy zatrudnienia,
- wymiar czasu pracy pracownika,
- rodzaj wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk lub pełnionych funkcji,
- tryb i podstawę prawną rozwiązania lub podstawy prawnej wygaśnięcia stosunku pracy oraz stronę, która wypowiedziała umowę o pracę (w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem),
- okres, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy,
- informacje dotyczące urlopu wypoczynkowego: przysługującego i wykorzystanego w roku, w którym rozwiązano stosunek pracy,
- informacje dotyczące wykorzystanego urlopu bezpłatnego oraz podstawy prawnej jego udzielenia,
- informacje dotyczące wykorzystanego urlopu ojcowskiego,
- informacje dotyczące wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawy prawnej jego udzielenia,
- informacje dotyczące wykorzystanego urlopu wychowawczego i podstawy prawnej jego udzielenia,
- okresu, w którym pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy,
- informacje dotyczące wykorzystanego zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 Kodeksu pracy,
- okresu odbytej czynnej służby wojskowej albo jej form zastępczych,
- okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub charakterze,
- informacje dotyczące wykorzystanego dodatkowego urlopu lub innego uprawnienia albo świadczenia,
- okresów nieskładkowych uwzględnianych przy ustalaniu praca do emerytury lub renty,
- zajęcia wynagrodzenia o pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym,
- należności ze stosunku pracy uznanych i niezaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku z powodu braku środków finansowych,
- na żądanie pracownika: informacji o wysokości i składkach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach,
- pouczenie o prawie pracownika wystąpienia z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy.
Kodeks pracy, art. 97., § 2
Obowiązkowe elementy świadectwa pracy określa § 2. Art. 97. ustawy Kodeks pracy, a także Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.
Jak wypełnić świadectwo pracy?
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy obejmuje nie tylko przepisy, ale również pomocniczy wzór świadectwa pracy do wypełnienia. Wzór w formie załącznika jest stroną 4. dokumentu rozporządzenia. Przedstawimy teraz instrukcję krok po kroku, jak wypełnić świadectwo pracy.
- W polu „pracodawca oraz jego siedziba lub miejsce zamieszkania” należy wprowadzić nazwę i adres pracodawcy, a poniżej numer REGON.
- W polu „miejscowość i data” należy wprowadzić nazwę miejscowości, w której wystawione zostało świadectwo pracy oraz dzień, w którym je wystawiono.
- W ust. 1. świadectwa pracy pracodawca wprowadza dane pracownika oraz okres jego zatrudnienia, którego dotyczy rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy, a także okresy poprzedniego zatrudnienia u tego pracodawcy, jeśli po nich nie wydawał świadectwa pracy. Jeżeli pracownik został przejęty od innego pracodawcy, to pracodawca wskazuje również okres jego zatrudnienia u poprzednich pracodawców, a także ich dane.
- Jeżeli pracodawca jest agencją pracy tymczasowej, to w ust. 2. wskazuje każdego pracodawcę, na rzecz którego pracownik wykonywał pracę tymczasową, wraz z okresem trwania tychże prac.
- W ust. 3. pracodawca określa rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika oraz/lub zajmowane przez niego stanowiska bądź pełnione funkcje.
- W ust. 4. pracodawca wskazuje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w Kodeksie pracy, a także podstawę prawną.
- Jeżeli został zastosowany skrócony okres wypowiedzenia, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie, to w ust. 5. pracodawca wskazuje tenże okres.
- Jeżeli pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy, to pracodawca wskazuje jego wymiar w ust. 6. pkt 1.
- Jeżeli pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego, to pracodawca wskazuje okres jego trwania oraz podstawę prawną jego udzielenia w ust. 6, pkt 2.
- Jeżeli pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego, to pracodawca wskazuje jego wymiar oraz liczbę części w ust. 6. pkt 3.
- Jeżeli pracownik korzystał z urlopu rodzicielskiego, pracodawca wskazuje podstawę prawną jego udzielenia, jego wymiar oraz części w ust. 6. pkt 4.
- Jeżeli pracownik wykorzystał urlop wychowawczy, pracodawca wskazuje podstawę prawną jego udzielenia, wymiar, okres oraz liczbę części w ust. 6., pkt 5.
- Jeżeli pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy, to pracodawca w ust. 6. pkt 6. wskazuje okres korzystania.
- Jeżeli pracownik korzystał ze zwolnienia od pracy w ramach dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, to pracodawca w ust. 6. pkt. 7 wskazuje liczbę wykorzystanych dni lub godzin.
- Jeżeli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, to w ust. 6. pkt. 8. pracodawca wskazuje okres niezdolności do pracy, za który pracownik otrzymał wynagrodzenie, a w pkt. 9. liczbę dni zwolnienia przypadających między 1 stycznia 2003 r. a 31 grudnia 2003 r., za które pracownik nie zachował prawa do wynagrodzenia.
- Jeżeli pracownik odbył służbę wojskową, to w ust. 6. pkt 10 pracodawca wskazuje okres odbywania czynnej służby wojskowej.
- Jeżeli pracownik wykonywał swoją pracę w warunkach szczególnych albo szczególnym charakterze, to pracodawca wskazuje jej rodzaj, okres jej wykonywania i zajmowane wówczas stanowiska w ust. 6. pkt 11.
- Jeżeli pracownik wykorzystał dodatkowy urlop, np. z tytułu niepełnosprawności lub inne uprawnienia czy świadczenia, które przewidują przepisy prawa pracy, to pracodawca wskazuje jego wymiar w ust. 6. pkt 12.
- Jeżeli w okresie zatrudnienia pracownika przypadały okresy nieskładkowe, np. pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, to pracodawca wskazuje wszystkie te okresy w ust. 6. pkt 13.
- Ustęp 7. świadectwa pracy to miejsce, w którym pracodawca wskazuje nazwę kancelarii komorniczej, imię i nazwisko komornika, numer sprawy sądowej oraz wysokość kwot potrąconych z wynagrodzeń, jeśli w okresie zatrudnienia na wynagrodzeniu pracownika zostało nałożone zajęcie komornicze.
- Ustęp 8. świadectwa pracy jest miejscem na wskazanie przez pracodawcę ewentualnych informacji uzupełniających. Mogą dotyczyć np. wskazania na żądanie pracownika wysokości oraz składników jego wynagrodzenia.
- Pod ewentualnymi informacjami dodatkowymi pracodawca zostawia swój podpis w polu „podpis pracodawcy lub osoby reprezentującej pracodawcę albo osoby upoważnionej do składania oświadczeń w imieniu pracodawcy”.
- Na końcu dokumentu świadectwa pracy pracodawca poucza pracownika o prawie do wystąpienia z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy w terminie do 14 dni od daty otrzymania dokumentu. Poucza również, że w przypadku nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje prawo do wystąpienia z jego żądaniem do sądu pracy, również w terminie do 14 dni od daty uzyskania odmowy. Pracodawca informuje także, że jeżeli nie poinformuje pracownika o odmowie, to żądanie sprostowania świadectwa wnosi się do sądu pracy. Wskazuje pod koniec podstawę prawną (art. 97 § 21 Kodeksu pracy).
Jak skorygować świadectwo pracy?
Pracownik, który otrzymał świadectwo pracy, może wykryć błąd w dokumencie. Jak wskazaliśmy powyżej, ma w takiej sytuacji prawo do wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o skorygowanie świadectwa pracy. Błąd może zauważyć również sam pracodawca już po wystawieniu świadectwa pracy. Jak wówczas powinien postąpić?
Celem skorygowania informacji ze świadectwa pracy, pracodawca wystawia nowe świadectwo pracy z nową datą jego wystawienia. Do dokumentu załącza osobne pismo, w którym wskazuje następujące informacje:
- punkty, które uległy korekcie,
- prośbę o zwrot świadectwa pracy, którego dotyczy korekta.
Wzór świadectwa pracy