Po co dbać o kandydatów, którzy nie zostaną zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną? – 3 powody
Dlaczego warto dbać o candidat experience tych kandydatów, którzy nie przeszli nawet pierwszego sita rekrutacji? I po przesłaniu CV zostali odrzuceni z dalszego procesu? Jak to zrobić szybko, efektywnie, a jednocześnie z efektem „wow”?
Informacja na temat zakończenia procesu rekrutacyjnego oraz wiedza o powodach nie zakwalifikowania się do dalszych etapów rekrutacji bądź pracy to najważniejsze elementy wpływające na Candidat Experience według samych kandydatów (bad. Candidate Experience 2017). Niestety wiele firm nie odpowiada kandydatom na przesłane CV bądź wysyła jedynie maila z informacją o tym, że aplikacja dotarła. To za mało.
Dlaczego warto dbać candidat experience tych, którzy przesłali CV
(nawet jeśli to CV jest zupełnie przypadkowe i nie spełnia nawet połowy wymagań)?
Kandydat, który nie spełnia kryteriów obecnie, może być idealnym kandydatem w przyszłości bądź przy okazji innego projektu rekrutacyjnego
Szukasz seniora a napisała osoba z 3 miesięcznym doświadczeniem? Za 3 lata, jeśli będzie konsekwentna, będzie seniorem. I będzie być może pamiętać, że twoja firma była jedną z niewielu, która w ogóle odpisała. Może też okazać się, że za 3 miesiące będziesz szukać juniora z półrocznym doświadczeniem. Będzie można wtedy bez problemu napisać do takiej osoby – nawet zachowując ciągłość korespondencji, by przypomnieć jej o tym, że już się „spotkaliśmy”.
Kandydat ma znajomych – możliwe, że lepszych od siebie i może polecić naszą ofertę pracy innym
Z badania TalentBoard wynika, że 80% kandydatów jest w stanie podzielić się ze znajomymi swoimi pozytywnymi doświadczeniami z rekrutacji.
Kandydat jest też konsumentem / klientem
I jeśli będzie mieć pozytywne wrażenie, chętniej kupi Twój produkt bądź poleci go innym.
Jak dać o kandydatów po przesłaniu CV?
Dlaczego rekruterzy nie odpisują kandydatom, którzy przesłali CV i nie przeszli dalej? Z przyczyny prozaicznej – braku czasu. Taki kandydat taki ma – na tu i teraz – małą wartość dla firmy, a rekruter nie ma czasu tworzyć spersonalizowanej odpowiedzi na dziesiątki maili.
Cały proces można jednak zautomatyzować!
Opcja 1 – prosty mail o zakończeniu procesu rekrutacji
Zakładamy oczywiście, że informacja o tym, że CV do firmy dotarło już została do kandydata wysłana (jeśli nie, to koniecznie stwórz taki szablon w swoim systemie rekrutacyjnym).
Drugim krokiem, może być wysłanie maila z informacją o zakończeniu procesu rekrutacji (najlepiej wtedy, kiedy faktycznie proces zostanie zakończony, bo kandydat który natknie się później ponownie na nasze aktywne ogłoszenie rekrutacyjne uzna, że go po prostu okłamaliśmy). W takim mailu można podziękować za udział udzielić informacji ogólnej o powodach nie przyjęcia kandydatury:
„brak zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną świadczy o tym, że nie spełniał Pan/ Pani części wymaganych kryteriów rekrutacyjnych”
i zachęcić do dalszego śledzenia ofert pracy i firmy (np. na Facebook czy Linkedin).
Opcja 2 automatyczna personalizacja oparta o kompetencje
W systemach rekrutacyjnych umożliwiających tworzenie ścieżek kompetencyjnych, przy każdym uruchamianym procesie rekrutacyjnym można założyć pewne kompetencje bazowe, które kandydat musi posiadać, by przejść do dalszego etapu rekrutacji. Może to być np. określona ilość doświadczenia zawodowego czy znajomość języka obcego na określonym poziomie.
Mając dane w profilu kandydata (pobrane z CV bądź ręcznie uzupełnione przy tworzeniu bazy) można w łatwy sposób wyselekcjonować kandydatów, którzy zostali odrzuceni ze względu na konkretne kryterium i wysłać do nich maila (automatycznie bądź półautomatycznie na bazie szablonu) z informacją zwrotną.
„Dziękujemy za przesłanie CV. Proces rekrutacji został już zakończony. W wymaganiach dotyczących stanowiska podaliśmy oczekiwania znajomości języka obcego na poziomie C. Z Pana CV wynika, że poziom znajomości języka obcego jest niższy, stąd brak zaproszenia na spotkanie rekrutacyjne.”
Szablony można zmieniać, uzupełniać i wykorzystywać wielokrotnie (a jeśli Twój system rekrutacyjny posiada możliwość osadzania znaczników w treści, cały proces można dowolnie personalizować).
Warto też by rekruterzy zaprosili takiego kandydata do znajomych na LinkedIn. Po wysłaniu spersnalizowanej wiadomości do kandydata można się do tego odnieść na LinkedIn, a szanse na to, że kandydat takie zaproszenie zaakceptuje rosną.