quora
System HR Wiedza HR Wskaźniki HR Case study Usprawnienia tomHRM Release tomHRM
BLOG · Wiedza HR

Polecenia pracowników w służbie Employer Brandingu

Refferal_program_friends_employer_branding

czyli nowe osoby + wizerunek w jednym

Czy program poleceń pracowników do pracy może stać się narzędziem budowania wizerunku pracodawcy (na zewnątrz i do wewnątrz)? Zdecydowanie tak. tomHRM podpowiada, jak można wykorzystać pracowniczy program referencyjny by budować Employer Branding.

Zrób szum wokół programu referencyjnego

Opracuj ciekawe nagrody za polecenie pracownika do pracy i nagłośnij temat. Dzięki temu nie tylko zmotywujesz swoich pracowników, ale możesz też dotrzeć do potencjalnych kandydatów (spoza programu poleceń). Dowiedzą się o wakacie i  zobaczą, że firma jest ciekawa / nowatorska / daje atrakcyjne bonusy.

Taką nagrodą może być np. kurs jazdy na nartach, lot balonem czy skok na bungee. A zdjęcia bądź filmik z eventu  (za zgodą pracownika), można udostępnić w social mediach.

Przekaż wiedzę na temat firmy

Teoretycznie każdy pracownik Twojej firmy ma wszystkie narzędzia do tego, by polecać firmę swoim znajomym, prawda? Pracuje, to wie jak sie pracuje. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest, bo praca w różnych działach firmy może być bardzo odmienna. Osoba pracująca np. w dziale sprzedaży nie będzie mieć (prawdopodobnie) wystarczającej wiedzy na temat systemów serwerowych stosowanych w firmie, by zachęcić do pracy kolegę Admina, prawda?

Przy okazji wprowadzania do systemu poleceń lub przypominania pracownikom o programie referencyjnym można przeprowadzić mini spotkania z przedstawicielami innych działów. Takie 15 minutowe sesje pozwolą wszystkim dowiedzieć się nieco więcej o pracy w danym dziale. Jej plusach i minusach. Filmiki z takich spotkań można umieścić np. w Intranecie. Korzyść? Obecni pracownicy lepiej poznają swoich kolegów z pracy i zdobywają nową wiedzę na temat firmy. Taką, która buduje wizerunek do wewnątrz.

Włącz program referencyjny w CSR firmy

Nagroda za czynny udział w systemie poleceń wcale nie musi wiązać się z bezpośrednią gratyfikacją dla pracownika. Może mieć też znaczenie ideologiczne. Firma może przekazywać określone kwoty, które pracownik „zarabia” za polecenia, na cele charytatywne. Można pójść też o krok dalej i włączyć system poleceń w cały obszar działań CSR, angażując do systemu poleceń również lokalną społeczność. To dobry pomysł zwłaszcza tam, gdzie z lokalnej społeczności faktycznie można zrekrutować sporo pracowników (firmy produkcyjne, handlowe).

Informuj pracowników, którzy polecili kolegów, o przebiegu rekrutacji

Jedną z przyczyn dla których pracownicy boją się polecać pracę w firmie, jest ryzyko tego, że kolega pracy nie dostanie. Będzie miał później o to pretensje i cała znajomość ucierpi. Dlatego często rekruter nie dostaje się w ramach poleceń naprawdę dobrych znajomych pracownika. Dostaje jedynie te osoby, których utrata – jeśli sobie nie poradzą – nie będzie dla pracownika problemem.

Ten problem można zlikwidować, jeśli położy się mocny nacisk na informowanie osób polecających o przebiegu procesu rekrutacji i również im wyjaśni powody ewentualnej odmowy. O ile bowiem sam zainteresowany może nie przyjąć zbyt dobrze informacji zwrotnej od rekrutera, o tyle wysłucha co jego znajomy ma na ten temat do powiedzenia. A i nasz pracownik dzięki lepszemu zrozumieniu sytuacji będzie wiedział co tak naprawdę się stało.

Informowanie pracownika o przebiegu rekrutacji jego kolegi wspiera Employer Branding również dlatego, że pokazuje transparentność firmy. Daje pracownikowi poczucie, że jest ważny. Jednocześnie pomaga budować wizerunek na zewnątrz, bo odrzucony kandydat, który lepiej rozumie powody rezygnacji z jego kandydatury będzie miał bardziej pozytywny obraz firmy.

Jeśli korzystasz z systemu do rekrutacji (np. tomHRM), możesz ustawić automatyczne powiadomienia kierowane do pracownika, który polecił kolegę.

fot.:Designed by Freepik
Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony znajdziesz w Polityce prywatności.
OK
By using this website , you agree to our policy privacy
Close

Newsletter HR

100% advice and news from the HR market and tomHRM

Subscribe
close-link